fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Są domy pełne roślin, ale są też takie, w których roślin nie ma wcale. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak jest? Jedni nie mogą bez nich żyć, innym przeszkadzają i są dodatkowym obowiązkiem. Trochę wstyd się przyznać, ale ja do niedawna byłam w tej drugiej grupie 🙂 Dziś, stojąc po drugiej stronie barykady, podam Wam 5 mocnych powodów, dla których warto mieć w domu choć jedną roślinę doniczkową. Przeczytajcie sami, a jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to źródła cytowanych badań znajdziecie pod tekstem.

1. Rośliny doniczkowe wokół Ciebie zwiększają kreatywność

Rośliny doniczkowe w pomieszczeniu, w którym pracujesz, sprzyjają Twojej kreatywności! W jaki sposób? Łatwiej w ich obecności wyrwać się z rutyny i myśleć poza schematem. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter odkryli, że kreatywność badanej grupy pracującej w pomieszczeniach z roślinami  wzrosła o 45 procent w porównaniu do osób, które pracowały w pomieszczeniach bez roślin! Imponujące!

2. Poprawiają nastrój

CZy Ty też tak masz, że kiedy jesteś w miejscu, gdzie są rośliny, Twój nastrój jest wyraźnie lepszy? W szkole mówili, że kolor zielony uspokaja (nauczyciele w podstawówce twierdzili, że to dlatego tablice w klasach były zielone, ha ha ha…) Przeprowadzano badania, które wykazały, że istnieje związek pomiędzy roślinami w pomieszczeniach a poprawą nastroju u osób, które w tych pomieszczeniach przebywają. Osoby te oceniały, że czują się bardziej pewne siebie oraz mający dużo energii (w porównaniu z osobami z pomieszczeń bez roślin).

Poradnik-miejskiego-ogrodnika cz1

 

3. Zwiększają komfort życia

 

Zielone akcenty w domu nie tylko czynią nasze otoczenie przyjemniejszym. Wiecie na pewno, że rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, podnoszą także jego wilgotność i zmniejszają ilość alergenów krążących wokół nas. Czy to ma wpływ na nasze życie? No jasne!

 

4. Redukują stres

 

Badania opublikowane w amerykańskim magazynie Preventive Medicine wykazały, że umieszczenie rośliny w sali szpitalnej zmniejsza stres u pacjentów. Szpital to miejsce, w którym naprawdę trudno odnaleźć spokój ducha, więc pomyślcie, jakie działanie mają rośliny w naszych domach! Od samego przebywania w pokoju z roślinami powinniśmy wchodzić w stan permanentnego rozluźnienia i relaksu. 

Czemu nie zawsze tak jest? Bo brak nam uważności.

 

5. Sprzyjają trenowaniu uważności

 

Opieka nad roślinami domowymi wymaga od nas czasu i uwagi. Jeśli przeznaczysz kilka minut dziennie tylko na to, masz dużą szansę na odnalezienie spokoju. Kiedy sięgasz po konewkę, odłóż telefon i zapomnij na chwilę o korkach podczas powrotu do domu, albo o zakupach, które trzeba zrobić. Pomyśl o roślinie, którą podlewasz, niech wszystko inne na chwilę przestanie mieć znaczenie. Jeśli uważnie się jej przyjrzysz, dostrzeżesz czy naprawdę potrzebuje podlewania? A może raczej warto dziś zrosić jej liście? Czy jest w dobrej kondycji, czy raczej gałązki zwisające nad kaloryferem wyglądają marnie? Może znajdziesz jej inne miejsce? Roślina to żywa istota, która ma swoje potrzeby, a Ty możesz spróbować je odczytać.
Uważność czy mindfulness to modne ostatnio określenia. Nie traktuj ich jednak jak chwilowej mody. Szukanie okruchów szczęścia w małych codziennych czynnościach, to droga do spokoju ducha i sposób na odważne patrzenie w przyszłość.

Nieważne, czy lubisz paprotki, bluszcze, skrzydłokwiaty czy sukulenty. Wszystkie rośliny wpływają znacząco na nasze życie! Zacznij od jednej, przyglądaj jej się i traktuj jak towarzysza. Odwdzięczy się po wielokroć!


Źródła cytowanych badań:
  1. http://www.exeter.ac.uk/news/research/title_306119_en.html
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091743508000042?cc%3Dy
  3. https://public.wsu.edu/~lohr/pub/2010LohrBenefitsPltsIndoors.pdf
  4. https://www.enterpriseplants.com//wp-content/uploads/2017/07/PLANTING-RESEARCH-VOCs-min.pdf