Trendy

Parki kieszonkowe w Wiedniu

parki kieszonkowe w Wiedniu

Miasto Wiedeń stawia na parki kieszonkowe, które stworzą mieszkańcy! Ułatwi im to specjalnie w tym celu założna miejska strona www (odnośnik na dole artykułu). Na platformie CityMaking najpierw wyszukasz odpowiednią działkę (dostępne przestrzenie są zaznaczone na zielono), potem zaprojektujesz ją tak, jak chcesz, a następnie przez internet złożysz projekt do akceptacji. Po zatwierdzeniu projektu, możesz go zrealizować w wybranej wcześniej lokalizacji. Zasady zakładania parków kieszonkowych w Wiedniu są opisane na stronie w zwięzły i jasny sposób.

Kto będzie dbał o założone w ten sposób parki kieszonkowe w Wiedniu?

O tym też pomyślano: inicjator parku, który przygotowuje projekt i go zgłasza, jest odpowiedzialny za jego utrzymanie. Sezon „parkowy” trwa od pierwszego marca do piętnastego listopada. W tym czasie założony park pozostaje pod opieką swojego pomysłodawcy. Maksymalny rozmiar parku to dwa miejsca parkingowe (10m długości). Mieszkańcy mogą tworzyć parki w pobliżu miejsca zamieszkania. Władze miasta chcą w ten sposób zachęcić obywateli do angażowania w zmienianie miasta na lepsze i bardziej przyjazne mieszkańcom.

Proste, prawda? Ile razy zastanawiałeś się co możesz zrobić, żeby Twoje miasto było bardziej „Twoje”? Dzięki takim inicjatywom jak ta w stolicy Austrii, oddolne działania mieszkańców będą jeszcze łatwiejsze i chętniej podejmowane.

Kolejny świetny pomysł, któremu bardzo kibicujemy! Parki kieszonkowe w Wiedniu to nie jedyne takie parki na świecie. Przykładów miast, w których możecie znaleźć parki kieszonkowe jest wiele. Mamy je także w Polsce, Kraków właśnie intensywnie pracuje nad zwiększeniem ich liczb w mieście.  Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat parków kieszonkowych koniecznie przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.


Źródło:
  1. Strona internetowa projektu: https://citymaking.wien/en/

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.