Ogród

Wysiewy na parapetach – marzec

wysiewy na parapetach - nasion

Sezon ogrodniczy nam się zaczyna, więc powoli zaczynamy odgrzebywać kartony/worki/paczki z doniczkami, podstawkami, ziemią, keramzytem, łopatkami etc. Czas odszukać zeszłoroczne rękawiczki ogrodowe.
Już pisałyśmy o tym, czego potrzebujesz, by założyć ogród warzywny w mieście. Dziś chciałam zgłębić ten temat, bo przyszedł czas na działanie.

W tym roku oprócz warzyw, które sprawdziły nam się w ubiegłym roku, chcemy postawić na kwiaty oraz na kilka eksperymentów. Zaczynamy jednak, jak zwykle, od podstawowych warzyw i ziół. W pierwszej połowie marca wysiewamy na parapetach do pojemników pomidory, paprykę, sałatę oraz zioła.

O czym trzeba pamiętać, żeby marcowe wysiewy na parapetach zakończyły się sukcesem?


1.  Zdefiniujcie swoje ogrodowe plany na ten sezon. Jaką przestrzenią dysponujecie? Ile macie słońca w ogródku? Ile doniczek/grządek? Na jakich roślinach najbardziej Wam zależy? Które już Wam owocowały, a z którymi były problemy?
Kiedy już zdecydujecie, które warzywa, zioła, owoce lub kwiaty chcecie hodować, przygotujcie podłoże.

2. Bardzo ważne jest, żeby użyć świeżego podłoża. Roślina potrzebuje do wzrostu składników odżywczych. A skąd ma je brać? Oczywiście z gleby! Oznacza to, że ziemia, w której w ubiegłym roku owocowały Twoje cukinie lub pomidory, jest mocno wyjałowiona. Jeśli chcesz jej użyć ponownie, powinieneś ją użyźnić. My do wysiewów używamy świeżego podłoża. To daje nam gwarancję, że nasze rośliny będą miały co jeść 🙂 Jeśli chcesz użyźnić ziemię ubiegłoroczną, użyj do tego nawozów łatwo dostępnych dla miejskich ogrodników: humus, kompost naturalny czy granulowany obornik. Można je kupić w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych. Miesza się je z ziemią wg instrukcji na opakowaniu.

3. Nasiona. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to data ważności. Każde opakowanie nasion ma podany termin ważności. Jeśli ten termin minął, wciąż można je wysiać, ale trzeba się liczyć z tym, że ich siła kiełkowania może być mniejsza. Może się okazać, że siewek będzie mniej lub będą one słabsze. Na opakowaniach nasion wyczytacie też, kiedy należy je wysiewać. To jest istotna informacja dla początkujących ogrodników. Posegregujcie sobie nasiona wg terminów wysiewów i zaplanujcie kalendarz wysiewów na parapetach. Dzięki temu, o niczym nie zapomnicie i każda z roślin będzie miała czas na wykiełkowanie i podrośnięcie, zanim przesadzicie ją do gruntu lub na balkon. Informacja o głębokości siewu i odległościach pomiędzy roślinami też zazwyczaj jest na opakowaniu.

wysiewy na parapetach marzec

4. Zaplanuj, ile rozsad danej rośliny będziesz potrzebować. Przeanalizuj,  ile masz przestrzeni w domu, na parapetach lub w szklarni, a ile w docelowym ogrodzie/doniczkach. My w ubiegłym roku trochę przeholowałyśmy z rozsadami i omal nie zostałyśmy wyrzucone z domów razem z naszymi roślinami. Na szczęście wpadłyśmy na pomysł zrobienia warsztatów i rozdałyśmy większość z nich.  

5. Fajnymi dodatkami do Twojej małej plantacji będą szpatułki laryngologiczne służące jako tabliczki do podpisywania wysiewów. Wyglądają ładnie (a nawet stylowo), a do tego przypominają gdzie co rośnie. Puśćcie wodze fantazji lub dajcie dzieciakom szpatułki i flamastry i poproście, żeby napisały lub narysowały jaka roślina wyrośnie z nasionek. Będzie pięknie!

tabliczki do podpisywania wysiewów

6. Kłopoty. Czasem nie wszystko idzie tak, jak sobie to wymarzymy. Grunt to się nie poddawać, tylko działać, próbować i testować. Jeśli zauważycie pleśń na podłożu, to radzimy usunąć całą zawartość doniczki. Jeśli doniczki nie można dokładnie wyczyścić (bo jest to doniczka torfowa), to ją również wyrzućcie. Kiedyś siałyśmy sporo do papierowych kubków na kawę z zaprzyjaźnionej kawiarni. Po kilku tygodniach zorientowałam się, że polityka zero waste i recyclingu nam się w tym przypadku nie sprawdza: kubki, w których wcześniej była kawa, pleśniały. Egzamin zdały tylko nowe, nieużywane wcześniej kubki. Nie popełnijcie tego błędu i kubków, które odzyskaliście po wypiciu kawy, użyjcie jako osłonek (tutaj jest znów pole do popisu dla dzieci), a nie jako samych doniczek. 

O tym, jak wyhodować w mieście pomidora, sałatę i szczypiorek dowiesz się z bezpłatnego poradnika, który na Ciebie czeka tutaj: Miniporadnik miejskiego ogrodnika.

A jeśli nurtują Cię pytania natury ogrodniczej lub szukasz inspiracji do swojego miejskiego ogródka, zajrzyj do naszej grupy na Facebooku: Uprawa warzyw w mieście. 

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.