Zielone miasto

Park miejski: NYC High Line

Zieleń miejska

Duże miasto, takie jak Kraków, ma mnóstwo zalet. Niestety, ma także sporo wad. Są tu takie miejsca, gdzie wąskie paski mchu między płytami chodnikowymi lub kępki trawy wyrastające wokół znaków drogowych są jedyną zielenią w zasięgu wzroku.

Kraków, z ostatniej chwili: konserwator miejski nie zgodził się na posadzenie 11 drzew na jednej z ulic prowadzących do Rynku. Dlaczego? Bo naruszy to charakter oraz historyczne walory tego miejsca. Rodzi się tylko pytanie, czy to ludzie są dla miasta czy miasto dla ludzi?

Wiecie już teraz skąd nasza tęsknota za roślinami. Oraz dlaczego uprawiamy nasz miejski ogródek w centrum Krakowa i rozglądamy się już za większym ogrodem na przyszły sezon. I dlaczego nasze parapety się zapełniają roślinami, a zieleń miejska interesuje nas i emocjonuje. Poruszałyśmy niedawno ten temat w artykule o wertykalnych ogrodach, tutaj: LINK 

Zielona architektura odpowiedzią na potrzeby człowieka

Nowy Jork, Manhattan, niecałe 22 km długości, niemal 4 km szerokości (w najszerszym miejscu). Powierzchnia około 59km2 i ponad 1,5 miliona mieszkańców! W dni robocze około 3,8 miliona ludzi, którzy dojeżdżają tu do pracy spoza wyspy!!! To daje 60 tysięcy osób na kilometr kwadratowy! Gdzie szukać przestrzeni na zieleń oraz chwili oddechu w takim molochu?

High Line. Jeden z najbardziej nietypowych parków miejskich jakie miałam okazję widzieć. Znacie? Słyszeliście? To bez wątpienia jeden z punktów obowiązkowych do zobaczenia podczas pobytu w NYC.

 NYC High Line park miejski
USDA zdjęcie wykonane przez Lance Cheung

High Line to zbudowana w latach 30 ubiegłego wieku konstrukcja wzniesiona około 10 metrów nad ulicami miasta. W już wówczas zatłoczonym mieście szukano sposobów na szybki transport produktów, który nie kolidowałby z ruchem kołowym i pieszym. No i wymyślono: pociągi przewoziły produkty spożywcze oraz płody rolne ponad ulicami miasta aż do lat 80 XX wieku. Podobno ostatni pociąg, który przejechał High Line przewoził mrożone indyki 🙂 Spora część tej linii kolejowej biegnie przez budynki (niegdyś pociąg mógł dostarczać produkty bezpośrednio do fabryk lub składów). No ale do pointy (czyli do zieleni).

Wielka, opuszczona, metalowa konstrukcja przez lata niszczała i szpeciła miasto. Między szynami zaczęła jednak rosnąć trawa, dzikie rośliny, samosiejki. Rośliny zawładnęły terenem zapomnianym przez ludzi. Pośród stali i betonu powstała samoistnie dzika łąka z trawami, kwiatami, małymi drzewkami i krzewami.

 NYC High Line park miejski
USDA zdjęcie zrobione przez Lance Cheung.

W 1999 dwóch mieszkańców tej części Manhattanu założyło stowarzyszenie “Przyjaciele High Line”. Działali i zachęcali do działania. Udało im się przekonać władze miasta do swojej wizji. Projekt rewitalizacji High Line został sfinansowany ze środków miejskich, stanowych oraz z państwowych.

High Line to park miejski i tak jak każdy park miejski zmienia perspektywę. Sprawia, że miasto przestaje być betonową dżunglą, a staje się azylem i miejscem, gdzie możesz złapać oddech. Wszystko tutaj zależy od punktu widzenia. Jeśli stoisz na którejś z przecznic 10th Street, widzisz zbudowaną kilkadziesiąt lat temu brzydką żelazną konstrukcję. To, co może zaciekawić, to wylewająca się z niej zieleń. Ale jeśli stoisz 10 metrów wyżej, na High Line, perspektywa zmienia się diametralnie: widzisz zielony dywan pod Twoimi stopami, a Nowy Jork staje się wspaniałym tłem dla zieleni.

 NYC High Line park miejski
USDA zdjęcie wykonane przez Lance Cheung.

Cały park ma ponad dwa kilometry długości i tylko kilka metrów szerokości. Obsadzony jest starannie dobraną roślinnością nawiązującą do dzikich gatunków oryginalnie porastających High Line.

W tej chwili ten nietuzinkowy park miejski jest jedną z większych atrakcji miasta. Jest centrum sztuki oraz modnym miejscem spotkań. Można się tu napić kawy, potańczyć, obejrzeć artystyczny performance, a nawet pomedytować.

Marzy nam się taki park w Krakowie!

Podczas pisania tego tekstu posiłkowałam się informacjami z: 
http://www.greenthinking.pl/ 
http://www.thehighline.org/ 
http://rewitalizacje.blog.pl/ 
https://www.urbanghostsmedia.com/