Dzieci

Warsztaty dla dzieci. Jak wykorzystać potencjał złotej polskiej jesieni?

Zjawia się czasem we wrześniu, czasem w październiku, czasem też na początku listopada. Złota polska jesień. Czerwona, pomarańczowa, żółta i szeleszcząca pod stopami. Brniesz przez chodniki lub alejki usłane liśćmi i nie możesz sobie odmówić poszurania trochę nogami, żeby posłuchać jak liście szeleszczą unoszone do góry.

Jesień z dziećmi, warsztaty dla dzieci

 

Dary jesieni

My zbieramy z chłopcami kasztany. Co roku. Zawsze smuci mnie, gdy odkrywam potem schowane w kieszeni kurtki zeschnięte okazy. Ale kiedy widzę je leżące na Plantach i błyszczące zachęcająco, nie mogę się oprzeć, żeby ich nie podnieść. Dorosła 🙂

Część z nich przerabiamy na jakieś kasztanowe stworki. A reszta trafia do kieszeni. Koledzy z pracy dopytują, po co je zbieram. A ja zbieram je po nic. Po prostu czuję przyjemność z dotykania ich gładkich powierzchni.

Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

Z żołędziami zawsze jest trudniej: są produktem tyleż pożądanym, ile trudnym do zdobycia. W tym roku też tak jest niestety. Stałe miejsca zbierania żołędzi (nie zdradzam gdzie, bo nie ma ich za dużo w Podgórzu) świecą pustkami. Dzieci przepadają za żołędziami. Czasem zbierają nawet same “czapeczki”. Są takie plastyczne!

Od kilku lat już zbieramy także liście. Lubimy te zasuszone na zimę kolory jesieni.

Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

Rozkładamy je potem z dziećmi między pomiędzy gazetami i układamy na nich ciężkie tomy encyklopedii oraz książek historycznych i atlasów.

Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

To jest ta pora roku, kiedy mamy nieodparte wrażenie, że 90% drzew w Krakowie to różne odmiany klonu. Najwięcej mamy zawsze liści klonowych: od zielonych, poprzez kanarkowożółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, aż po brązowe.

Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

Lubimy czerwone owoce berberysu i jagody głogu (można ich używać do robienia korali lub naklejać na kartki robiąc kolorowe prace). Zresztą: dajcie je dzieciom, a już one coś wymyślą!

Plony jesieni, warsztaty dla dzieci

A to cudo to nawet nie wiem co 🙂

Plony jesieni, warsztaty dla dzieci

Jeśli rozejrzycie się teraz wokół siebie i spojrzycie pod nogi, zauważycie tam feerię barw.

Podczas dzisiejszego spaceru w parku chłopcy znaleźli nawet … białe liście. Dopytywali co to takiego, bo nigdy wcześniej nie zwrócili na nie uwagi.

Dary jesieni, warsztaty z dziećmi

Jesień z dziećmi

Od kiedy powstały Inspekty.pl nasze obcowanie z przyrodą stało się bardziej świadome. Dzieje się tak tym bardziej, że widzimy jak nasze dzieci reagują na to co robimy. W zupełnie naturalny sposób dołączają do nas i chcą działać razem z nami.

Wymyślam więc warsztaty dla dzieci. Na każdych warsztatach dzieci uczą się czegoś nowego. Dowiadują się czegoś, co je zaskakuje i nabywają nowych umiejętności! Zrealizowałyśmy już dwie edycje warsztatów, możecie o nich poczytać tutaj: warsztaty dla dzieci – hotele dla owadów oraz  wiosenne warsztaty dla dzieci.

Trochę zasmucone nadchodzącą zimą (zimno, ciemno no i smog) cały czas coś wymyślamy. Teraz na tapecie mamy zielnik. Zielnik marzył nam się już od dłuższego czasu. Ale nie taki profesjonalny, oprawiony w cielęcą skórę, który będzie miał 80 dokładnie opisanych okazów:-) Chcemy stworzyć zielnik z dziećmi. Mamy zasuszone rośliny, dużo liści, kilka pomysłów i trochę inspiracji.

Zielnik, warsztaty dla dzieci

Mamy też termin i listę uczestników. Więcej info na naszym FB wydarzeniu.

Planujemy miło i owocnie spędzić to sobotnie przedpołudnie, a potem pochwalimy się z Wami efektami pracy naszych uczestników.

Plakat, warsztaty dla dzieci

Koniczynka na plakacie została własnoręcznie zasuszona!

 

Kasia - redakcja Inspekty

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.