Już wspominałyśmy kiedyś, że marzy nam się hodowanie pszczół. Wiem, że nie tylko nas interesują i fascynują te owady. Śledzimy pilnie to, co się dzieje w miejskim pszczelarstwie i na dziś wybrałyśmy dla Was temat absolutnie z ostatniej chwili: Bee Saving Paper, czyli papier, za wyrzucanie którego natura będzie nam wdzięczna! A w szczególności pszczoły.
Bee Saving Paper
Zespół projektantów z Saatchi & Saatchi IS Warsaw pokazał właśnie światu swój najnowszy projekt: Bee Saving Paper. Został on opracowany przy współpracy z ekspertami (m.in. wraz z facebookową społecznością Miejskie Pszczoły, która propaguje hodowlę tych pożytecznych owadów w Warszawie).
Jak papier może ratować pszczoły? Na kilka sposobów! Ten wyjątkowy materiał stworzony z myślą o pszczołach zawiera w swoim składzie glukozę. Glukoza jest pokarmem dla pszczół i daje im siłę oraz energię do lotu. W miastach często ciężko jest pszczole znaleźć coś do jedzenia, ze względu na duże odległości pomiędzy miejscami, gdzie rosną rośliny miododajne. Żeby taka daleka wyprawa nie zakończyła się śmiercią z wycieńczenia, trzeba się pożywić. Do tego właśnie może posłużyć Bee Saving Paper i zawarta w nim glukoza.
Facelia
W Bee Saving Paper zatopiono małe nasionka. To facelia, jedna z najbardziej wydajnych roślin miododajnych. Po co te nasiona? Żeby biodegradowalny papier, po tym, jak trafi do środowiska, mógł dać nam rośliny, które wyżywią pszczoły. Brzmi fantastycznie, prawda? Jest jeszcze jedna niezwykła rzecz: za pomocą wodorozcieńczalnej farby UV wykonano na Bee Saving Papier wzory, które pszczoły widzą jako łąkę pełną pyłku (to ta animacja powyżej). To je przyciąga i zachęca do skorzystania z przygotowanej dla nich glukozy.
Do czego można go użyć?
Mimo zawartości glukozy papier nie jest klejący, można go więc użyć do produkcji kubków, torebek, opakowań, talerzyków, wizytówek czy czego tylko chcecie.
Jak mówią Tomasz Bujok i Anna Gadecka, twórcy projektu, ten pomysł nie rozwiąże globalnego problemu wymierania pszczół, ale może uświadomić ludziom, jak bardzo są one dla nas ważne.
A co Ty możesz zrobić dla pszczół?
Więcej o tym projekcie przeczytacie tutaj: http://beesavingpaper.com/