fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Już jakiś czas temu miałyśmy przyjemność spotkać w Krakowie i wziąć na spytki Sławka Sendzielskiego z Zarządu Zieleni m. st. Warszawy. Sławek jest Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Programowych w Zieleni Warszawskiej. Wtedy pytałyśmy głównie o ogrody społeczne w stolicy (pamiętacie, że ten temat jest dla nas niezwykle ważny). Teraz w Warszawie jest już tak dużo inspirujących zielonych akcji, że nie możemy dłużej odkładać napisania tego artykułu.

 

Pełnomocnik Dyrektora ds. Programowych w Zieleni Warszawskiej

Jego główne zadanie, to wspieranie mieszkańców i tworzenie możliwości, by sami mogli dbać o zieleń i ją tworzyć w mieście. Po co? Żeby zmiany w przestrzeni miejskiej zachodziły w sposób naturalny, z pomocą i przy aprobacie mieszkańców. O tym między innymi rozmawiałyśmy dość długo ze Sławkiem. Miejska zieleń może być tworzona przez urzędników, jednak prawdziwa zmiana będzie możliwa, gdy każdy z mieszkańców włączy się w tę prace wedle swoich potrzeb i możliwości. Może to być przedstawienie pomysłu lub projektu czy też aktywne włączanie się w prace. Miejsca tworzone z mieszkańcami cieszą się ich aprobatą, są uważane za “swoje” miejsca.
Zmiana, która ma przynieść długotrwałe skutki, wymaga zaangażowania zarówno władz jak i mieszkańców. To lokalne społeczności muszą chcieć zmiany, brać udział w jej tworzeniu i dbać o to, co wskutek tych zmian zostanie stworzone. Niezależnie od tego, czy będzie to ogród społeczny, łąka kwietna, warzywniak na skwerku, pasieka czy ogród kieszonkowy. To zaangażowanie mieszkańców na każdym polu jest kluczowe dla sprawnie funkcjonującego zielonego miasta.

 

Ogrody społeczne w Warszawie

W ubiegłym roku, wiosną, odbyło się spotkanie z mieszkańcami na temat tworzenia ogrodów w przestrzeniach miejskich (ale także przy szkołach i innych placówkach użyteczności publicznej). Wtedy też zaczął powstawać projekt “Bujna Warszawa”, który pewnie kojarzycie.
Latająca Szkoła Ogrodników Miejskich czy Otwarty Skład Materiałów Ogrodniczych, to przykłady programów wspierających warszawskich miejskich ogrodników. Grupy osób zainteresowanych stworzeniem ogrodu społecznego otrzymują wsparcie na start, żeby szanse na zrealizowanie i prowadzenie ogrodu były jak największe. Projekt wsparcia ogrodów społecznościowych Bujna Warszawa został opracowany w magistracie, ale jego realizację oddano wybranej fundacji.

 

Co jeszcze zielonego dzieje się w stolicy?

Według nas Warszawa jest dziś trendsetterem w dziedzinie zazieleniania przestrzeni miejskich. Zajrzyjcie tylko na fan page Zielona Warszawa i Zieleń Warszawska! W trosce o owady zapylające magistrat podjął ostatnio decyzję o zmniejszeniu częstotliwości koszenia łąk i terenów zielonych.
Pierwsza warzywna rabatka w centrum miasta (przy Placu na Rozdrożu), 10 tysięcy m2 łąk kwietnych, bankomat nasion, zazielenione i tętniące życiem Bulwary Wiślane
Ekopark – to tylko nieliczne z warszawskich pomysłów na przywrócenie miasta mieszkańcom.

Obserwujemy z zapartym tchem!

Zdjęcie: pochodzi z archiwum Bujnej Warszawy