fbpx
Ogród

Cukinia w miejskim ogródku

Artykuł o tym, jak się zaopiekować dynią już mamy, więc teraz pora na cukinię.

Cukinia: co warto o niej wiedzieć?

 • Jest rośliną jednopienną, czyli na jednej roślinie są zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. To bardzo istotna wiadomość, ponieważ kwiaty cukinii są jadalne. Warto jednak wiedzieć, że z żeńskich kwiatów powstają owoce, a męskie po obdarowaniu żeńskich swoim pyłkiem, mogą wylądować na Twoim talerzu.
 • Nie znosi mrozu. To jedna z roślin, która powinna zostać z Tobą w domu aż do połowy maja, jeśli uprawiasz ją z rozsad.
 • Cukinia to dość spory krzew. Wiemy, że w formie nasionka lub rozsady wygląda niewinnie, ale potem szybko rośnie i może zagłuszyć wiele mniejszych roślin. A dodatkowo zająć sporą część balkonu (nawet ok 1 m2).
 • Cukinia nie jest rośliną pnącą (w przeciwieństwie do dyni). Jest krzewem o dosyć zwartej budowie.
cukinia w ogródku

Słońce, woda, gleba

Cukinia lubi ciepło, więc będzie jej dobrze w nasłonecznionej części balkonu/ogródka.

Pamiętaj, żeby ją regularnie podlewać. Kiedy jest już naprawdę spora, ziemia w doniczce może dość szybko wysychać. Jaką ziemię wybrać dla cukinii? My stosujemy ziemię uniwersalną i cukinia co roku rośnie jak szalona. Jeśli korzystasz z ziemi z poprzedniego roku, na wiosnę warto ją użyźnić (np. obornikiem – my sięgamy po ten granulowany 🙂 

kurs miejskie kiszenie

Uprawa

Cukinia może być wysiewana prosto do gruntu, w drugiej połowie maja, a nawet na początku czerwca. My lubimy cukiniowe rozsady na parapetach, więc wysiewamy cukinię pod koniec kwietnia i maju przesadzamy od ogródka jej sadzonki.  

Pamiętaj o tym, że cukinia naprawdę potrzebuje dużo miejsca. Jedna doniczka na dwie cukinie to raczej nie będzie dobry pomysł 🙂

Acha! Jeśli wysiałaś/eś cukinię wcześniej niż pod koniec kwietnia to nie mamy dla Ciebie innej rady niż: zaprzyjaźnij się z tą ogromną rośliną rosnącą w oczach, bo zostanie z Tobą do połowy maja 🙂 A za rok pamiętaj, jak szybko rośnie i nie spiesz się z wysiewem!

I to w zasadzie wszystko!  Już w lipcu powinny pojawić się na krzewach pierwsze apetyczne, młode cukinie. Najlepsze jest to, że cukinia owocuje długo, więc możesz się nią zajadać przez całe wakacje! 

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.

8 comments on “Cukinia w miejskim ogródku

 1. Czy kwiaty męskie i żeńskie różnią się wyglądem? Jak rozpoznać te, które można zjeść? 😉

  • Kwiatu męskie mają cienkie „klasyczne” łodygi. Kwiaty żeńskie u nasad mają wyraźne zgrubienie, z którego rozwinie się owoc. Jeśli masz wątpliwości, wrzuć w google i zobacz na zdjęciach, jak wyglądają, żeby wiedzieć na pewno 🙂

 2. Podpowiedzcie proszę – chcę posiać cukinię na perma- podwyższonej grządce (ok. 1.2×0.8m). Czy na takiej grządce zostawić już samą cukinię, czy coś do niej dosiać? Z góry dziękuję!

 3. Kurdwanowianka ;)

  Czy myślicie, że cukinia w donicy na balkonie ma szanse wydać owoce? Właśnie przeprowadzam taki eksperyment, cukinia jest już spora i od ponad tygodnia pojawiają się kwiaty. Czy mogę coś dla niej zrobić poza podlewaniem?

  • Ależ oczywiście, że da radę!!!! Zazdrościmy Ci jej, bo nasza w tym roku coś nie bardzo rośnie 🙂 Cukninia nie jest specjalnie wymagająca, więc podlewanie i trpskliwe spojrzenie powinny wystarczyć 🙂

   • Kurdwanowianka

    Dzięki za odpowiedź! Jak nie zapomnę, to pod koniec lata dam znać, czy coś z tego wyszło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *