fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Słyszeliście już o czymś takim, jak doniczka oczyszczająca powietrze?
Bardzo dużo się ostatnio mówi o Krakowie w polskiej prasie i telewizji. Niestety, najczęściej są to informacje na temat smogu. W okresie zimowym przychodzą dni, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście kilkusetkrotnie przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Nie jesteśmy jedynym miastem na świecie z tym problemem. Na szczęście dla nas, bo ludzie na całym świecie głowią się jak walczyć z zanieczyszczeniami na dużą i na małą skalę. Dziś opowiemy Wam o wynalazku, który oczyszcza powietrze w pomieszczeniach.

 

Fakty naukowe

Założenia są proste i opierają się na badaniach naukowych na temat roślin, które wychwytują zanieczyszczenia i je neutralizują. Takie badania przeprowadziło w latach dziewięćdziesiątych NASA. W wyniku tych badań powstała lista roślin, których właściwości oczyszczające powietrze potwierdzają badania (zobaczcie tutaj). NASA w 1989 wydało książeczkę (przetłumaczoną na kilkanaście języków) pod tytułem „Jak wyhodować świeże powietrze: 50 roślin domowych, które oczyszczają powietrze w Twoim domu lub biurze” („How to Grow Fresh Air: 50 Houseplants That Purify Your Home or Office”).

 

Doniczka oczyszczająca powietrze

Wynalazkiem, który chcemy Wam dziś przybliżyć jest doniczka oczyszczająca powietrze Airy.  Jest to specjalnie zaprojektowana doniczka, która wraz z posadzoną w niej rośliną oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Nie emituje hałasu, nie zużywa prądu, ładnie wygląda. W  zestawie z doniczką znajduje się węgiel aktywny (pełniący tu rolę filtra) i substrat mineralny (podłoże dla rośliny). Innowacja polega na tym, że jeśli posadzicie w Airy roślinę oczyszczająca powietrze, to jej skuteczność w oczyszczaniu wzrasta ośmiokrotnie. Dzieje się tak, ponieważ doniczka oczyszczająca powietrze wciąga je od spodu, gdzie znajduje się węgiel aktywny. Następuje więc filtrowanie powietrza. Doniczka działa na zasadzie komina, powietrze przemieszcza się ku górze, przechodząc przez system korzeniowy rośliny. Żyjące na korzeniach mikroorganizmy wychwytują cząstki zanieczyszczeń i rozkładają je na substancje nieszkodliwe. Powietrze, które wydobywa się z górnej części doniczki jest oczyszczone i nawilżone.
Wg badań NASA substancje szkodliwe, które mogą być neutralizowane przez rośliny, to: m.in. formaldehyd, benzen i toluen. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu substratu mineralnego nie musicie podlewać roślin tak często, jak w standardowej doniczce!

Jeśli ciekawi Was, jakie jeszcze badania prowadzą badacze z NASA, zajrzyjcie tutaj.

Dodatkowo zapraszamy Was także do lektury na temat bardzo ciekawego projektu również poruszającego temat walki ze smogiem Smog Free Tower Project.