Na jednej z naszych permakulturowych grządek wyrósł ziemniak. Zachodziłyśmy w głowę, skąd się tam wziął! Przecież w tym roku grządki zrobiłyśmy zupełnie od nowa (widzieliście naszą relację na Facebooku, oraz wspominałyśmy o tym w jednym z artykułów). No i w końcu EUREKA! Wykiełkowała skórka z ziemniaka wrzucona do grządki razem z kompostem. No i jak już mamy tego ziemniaka, to zaczęłyśmy go obserwować i zastanawiać się, czy w tym roku pójdzie nam tak samo dobrze, jak w ubiegłym? W zeszłym roku postawiłyśmy na ciekawy eksperyment: sadzenie ziemniaków w workach jutowych. Pod koniec wakacji udało się z nich uzyskać całkiem fajny plon. Nasze dzieciaki były wniebowzięte!
Zebrałyśmy dla Was podstawowe informacje dla początkujących hodowców ziemniaków.
Czytajcie i też sadźcie zieminiaki w workach!
Sadzenie ziemniaków w workach
Na pewno słyszeliście o sadzeniu ziemniaków w worku. A może nawet widzieliście tutoriale na Youtube? Im większy worek (albo inny, podobny pojemnik), tym lepiej, więc użyj największego pojemnika, jaki masz. Dośc popularne są tzw. podwójne doniczki, które z powodzeniem można zrobić samemu. Druga metoda, która sprawdza się w uprawie na mikro skalę, to oczywiście tytułowe worki. Mogą to być worki jutowe, po ziemi ogrodniczej etc. Wsyp na dno worka warstwę ziemi, ok 10 cm, następnie wrzuć ziemniaki i zasyp kolejną warstwą ziemi. Kiedy nad powierzchnię ziemi wyjdą pędy, przykryj je ziemią i powtarzaj proces za każdym razem, gdy pojawi się nowy wzrost, aż dotrzesz do szczytu pojemnika. Im więcej łodygi zakopiesz, tym więcej bulw dostaniesz przy zbiorach. Ważne: ziemniaki sadzone w worku będą drobniejsze, a wydajność upraw nieco mniejsza, niż w przypadku sadzenia na grządkach.
Proste? Proste! No to do roboty!
Sadzenie ziemniaków na grządce
Wybierz nieduże, świeże ziemniaki lub pokrój duże okazy w kawałki wielkości piłki golfowej. Każdy kawałek powinien mieć jedno-dwa oczka lub pączek. W ziemi zrób otwory o około 5-10cm głębokości, w zależności od wielkości ziemniaka. Umieść po jednym kawałku w otworze (skieruj oczkiem do góry) i zasyp ziemią.
Jak dbać o ziemniaki?
Utrzymuj rośliny w stałej wilgotności, szczególnie w czasie kwitnienia, ponieważ to wtedy tworzą się bulwy. Pamiętaj, że jeśli któraś z bulw będzie rosła powyżej poziomu gleby, zrobi się zielona i gorzka. Jeśli trzeba, obsypuj je więc ziemią.
Co się stanie, jeśli zasadzę ziemniaka z mojej kuchni?
Zasadniczo, powinien wyrosnąć (tak jak nasz ziemniak z odzysku). Nie zapominajmy jednak, że niektóre ziemniaki są traktowane chemikaliami w celu zahamowania kiełkowania. W związku z tym, że ziemniaki są podatne na choroby, lepiej użyć certyfikowanych, wolnych od chorób „sadzeniaków”, lub kupić takie z pewnego źródła.
Jak długo będę czekać na moje ziemniaki?
Jeśli mają sprzyjające warunki, to już po około trzech-czterech miesiącach od posadzenia możecie zbierać swoje własne młode ziemniaki!
Kiedy zebrać ziemniaki?
Jak czytaliście w poprzednim punkcie, jak tylko bulwy będą wystarczająco duże, możesz je „podbierać” uważając, żeby nie uszkodzić rośliny. Resztę można pozostawić w ziemi, aby dojrzały. W tym czasie ich skórka zrobi się grubsza, więc będzie je można dłużej przechowywać. Jesienią zrób wykopki i zbierz swoje ziemniaki.
Ważna sprawa: bulwy, które niechcący uszkodzisz łopatą podczas kopania, musisz zjeść, nie nadają się do długiego przechowywania, bo szybko się psują.