fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Na jednej z naszych permakulturowych grządek wyrósł ziemniak. Zachodziłyśmy w głowę, skąd się tam wziął! Przecież w tym roku grządki zrobiłyśmy zupełnie od nowa (widzieliście naszą relację na Facebooku, oraz wspominałyśmy o tym w jednym z artykułów).
No i w końcu EUREKA! Wykiełkowała skórka z ziemniaka wrzucona do grządki razem z kompostem.
No i jak już mamy tego ziemniaka, to zaczęłyśmy go obserwować i zastanawiać się, czy w tym roku pójdzie nam tak samo dobrze, jak w ubiegłym? W zeszłym roku w naszym miejskim ogródku też były ziemniaki: rosły w jutowych workach. Pod koniec wakacji udało się z nich uzyskać całkiem fajny plon. Nasze dzieciaki były wniebowzięte!

Zebrałyśmy dla Was podstawowe informacje dla początkujących hodowców ziemniaków.
Czytajcie i hodujcie!

Jak sadzić ziemniaki?

Wybierz nieduże, świeże ziemniaki lub pokrój duże okazy w kawałki wielkości piłki golfowej. Każdy kawałek powinien mieć jedno-dwa oczka lub pączek. W ziemi zrób otwory o około 5-10cm głębokości, w zależności od wielkości ziemniaka. Umieść po jednym kawałku w otworze (skieruj oczkiem do góry) i zasyp ziemią.

Jak dbać o ziemniaki?

Utrzymuj rośliny w stałej wilgotności, szczególnie w czasie kwitnienia, ponieważ to wtedy tworzą się bulwy. Pamiętaj, że jeśli któraś z bulw będzie rosła powyżej poziomu gleby, zrobi się zielona i gorzka. Jeśli trzeba, obsypuj je więc ziemią.

Co się stanie, jeśli zasadzę ziemniaka z mojej kuchni?

Zasadniczo, powinien wyrosnąć (tak jak nasz ziemniak z odzysku). Nie zapominajmy jednak, że niektóre ziemniaki są traktowane chemikaliami w celu zahamowania kiełkowania. W związku z tym, że ziemniaki są podatne na choroby, lepiej użyć certyfikowanych, wolnych od chorób „sadzeniaków”, lub kupić takie z pewnego źródła.

Jak długo będę czekać na moje ziemniaki?

Jeśli mają sprzyjające warunki, to już po około trzech-czterech miesiącach od posadzenia możecie zbierać swoje własne młode ziemniaki!

Kiedy zebrać ziemniaki?

Jak czytaliście w poprzednim punkcie, jak tylko bulwy będą wystarczająco duże, możesz je „podbierać” uważając, żeby nie uszkodzić rośliny. Resztę można pozostawić w ziemi, aby dojrzały. W tym czasie ich skórka zrobi się grubsza, więc będzie je można dłużej przechowywać. Jesienią zrób wykopki i zbierz swoje ziemniaki.
Ważna sprawa: bulwy, które niechcący uszkodzisz łopatą podczas kopania, musisz zjeść, nie nadają się do długiego przechowywania, bo szybko się psują.

Jak sadzić ziemniaki w pojemniku?

Na pewno słyszeliście o tym sposobie na ziemniaki. A może nawet widzieliście tutoriale na Youtube? Im większy pojemnik, tym lepiej, więc użyj największego pojemnika, jaki masz. Ostatnio bardzo popularne są tzw. podwójne doniczki, które z powodzeniem można zrobić samemu. Druga metoda, która sprawdza się w uprawie na mikro skalę, to worki. Mogą to być worki jutowe, po ziemi ogrodniczej etc. Wsyp na dno pojemnika warstwę ziemi, ok 10 cm, następnie wrzuć ziemniaki zasyp kolejną warstwą ziemi. Kiedy nad powierzchnię ziemi wyjdą pędy, przykryj je ziemią i powtarzaj proces za każdym razem, gdy pojawi się nowy wzrost, aż dotrzesz do szczytu pojemnika. Im więcej łodygi zakopiesz, tym więcej bulw dostaniesz przy zbiorach. Ważne: ziemniaki wyhodowane w pojemnikach będą drobniejsze, a wydajność hodowli nieco mniejsza, niż w przypadku sadzenia na grządkach.

Proste? Proste! No to do roboty!