Pierwsza taka książka dla miejskich ogrodników
Po latach uprawiania warzyw w centrum Krakowa i wyjaśniania w internetach, że ogródek warzywny to lek na (niemal) całe zło, przenosimy te idee na papier. Oto książka dla osób, którym marzy się pomidor pachnący wakacjami u Babci i dla tych, którzy już mają dosyć betonowania polskich miast.
O czym jest ta książka?
Przede wszystkim jest to poradnik, z którego dowiesz się, jak krok po kroku uprawiać warzywa, owoce czy zioła w miejskich warunkach. Ale miejskie ogrodnictwo to nie tylko lipcowe pomidory z listkiem rozgrzanej słońcem bazylii. To także ogródki działkowe, ogrody społeczne, guerilla gardening czy zimowe uprawy na parapetach. To wszystko znajdziesz w książce.
Wracaj do niej kiedy tego potrzebujesz: w marcu siejąc pomidory, w październiku szykując swoje rośliny do zimy, albo w maju przyłączając się akcji sadzenia dyń w miejscach publicznych.
Chcesz wiedzieć, czego dokładnie spodziewać się w książce? Specjalnie dla Ciebie Kasia umieściła tutaj spis treści książki.
Zajrzyj do środka
8 rozdziałów
porady | wskazówki | inspiracje
240 stron
teksty | zdjęcia | grafiki
15 roślin
łatwe | ciekawe | smaczne
O autorkach
Dominika i Kasia, czyli pomysłodawczynie i autorki pierwszego w Polsce portalu o miejskim ogrodnictwie www.inspekty.pl
Z pasją odkrywamy miejskie przyjemności. Czasem to eksplorowanie muzeów czy architektury, a czasem nicnierobienie na kocu w Parku Bednarskiego na Krakowskim Podgórzu. Od pięciu lat naszą największą miejską przyjemnością jest uprawianie warzyw, owoców i ziół na podwórku kamienicy, w której mieszkamy.
Książka to kolejny sposób na docieranie z ideą miejskiego ogrodnictwa do mieszkanek i mieszkańców Polskich miast. Sposób -jak się okazało- bardzo czasochłonny, bo prace nad książką trwały rok, przez niemal cały 2021 rok. Długie godziny zbierania materiałów, uprawianie roślin na czas, żeby zdążyć na sesje zdjęciowe, pisanie, konsultowanie treści, poprawek, redakcji. Mamy nadzieję, że efekt końcowy sprawi, że pokochasz miejskie ogrodnictwo tak jak my!
Dla kogo jest ta książka?
To książka dla wszystkich początkujących miejskich ogrodniczek i ogrodników. Ta książka jest dla Ciebie, jeśli zadajesz sobie jedno z poniższych pytań:
– czy na balkonie da się uprawiać pomidory?
– co mogę zrobić, żeby realnie wpłynąć na świat wokół mnie?
– czy mogę jakoś przyczynić się do budowania bioróżnorodności w miastach?
– gdzie szukać zdrowych, nie traktowanych chemią owoców, warzyw i ziół?
– czy na tym moim południowym balkonie -pustyni coś w ogóle wyrośnie?
– czy północny balkon z minimalną ilością słońca to miejsce na warzywa i zioła?
Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania, wyhodujmy pomidory na Twoim balkonie i razem zmieniajmy polskie miasta