fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Miejskie ogrodnictwo książka

Pierwsza taka książka dla miejskich ogrodników

 

Po latach uprawiania warzyw w centrum Krakowa i wyjaśniania w internetach, że ogródek warzywny to lek na (niemal) całe zło, przenosimy te idee na papier. Oto książka dla osób, którym marzy się pomidor pachnący wakacjami u Babci i dla tych, którzy już mają dosyć betonowania polskich miast.

O czym jest ta książka?

Przede wszystkim jest to poradnik, z którego dowiesz się, jak krok po kroku uprawiać warzywa, owoce czy zioła w miejskich warunkach. Ale miejskie ogrodnictwo to nie tylko lipcowe pomidory z listkiem rozgrzanej słońcem bazylii. To także ogródki działkowe, ogrody społeczne, guerilla gardening czy zimowe uprawy na parapetach. To wszystko znajdziesz w książce.
Wracaj do niej kiedy tego potrzebujesz: w marcu siejąc pomidory, w październiku szykując swoje rośliny do zimy, albo w maju przyłączając się akcji sadzenia dyń w miejscach publicznych. 

Chcesz wiedzieć, czego dokładnie spodziewać się w książce? Specjalnie dla Ciebie Kasia umieściła tutaj spis treści książki.

Zajrzyj do środka

8 rozdziałów 

porady | wskazówki | inspiracje

240 stron 

teksty | zdjęcia | grafiki

15 roślin 

łatwe | ciekawe | smaczne

Miejskie ogrodnictwo_Inspekty
Miejskie ogrodnictwo_ nasiona
Miejskie ogrodnictwo_przepis na owsiankę
Miejskie ogrodnictwo_cukinia bazylia

O autorkach

Dominika i Kasia, czyli pomysłodawczynie i autorki pierwszego w Polsce portalu o miejskim ogrodnictwie www.inspekty.pl
Z pasją odkrywamy miejskie przyjemności. Czasem to eksplorowanie muzeów czy architektury, a czasem nicnierobienie na kocu w Parku Bednarskiego na Krakowskim Podgórzu. Od pięciu lat naszą największą miejską przyjemnością jest uprawianie warzyw, owoców i ziół na podwórku kamienicy, w której mieszkamy. 

Książka to kolejny sposób na docieranie z ideą miejskiego ogrodnictwa do mieszkanek i mieszkańców Polskich miast. Sposób -jak się okazało- bardzo czasochłonny, bo prace nad książką trwały rok, przez niemal cały 2021 rok. Długie godziny zbierania materiałów, uprawianie roślin na czas, żeby zdążyć na sesje zdjęciowe, pisanie, konsultowanie treści, poprawek, redakcji. Mamy nadzieję, że efekt końcowy sprawi, że pokochasz miejskie ogrodnictwo tak jak my!

Inspekty_O nas

Dla kogo jest ta książka?

To książka dla wszystkich początkujących miejskich ogrodniczek i ogrodników. Ta książka jest dla Ciebie, jeśli zadajesz sobie jedno z poniższych pytań: 

– czy na balkonie da się uprawiać pomidory?

– co mogę zrobić, żeby realnie wpłynąć na świat wokół mnie?

– czy mogę jakoś przyczynić się do budowania bioróżnorodności w miastach?

– gdzie szukać zdrowych, nie traktowanych chemią owoców, warzyw i ziół?

– czy na tym moim południowym balkonie -pustyni coś w ogóle wyrośnie?

– czy północny balkon z minimalną ilością słońca to miejsce na warzywa i zioła?

Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania, wyhodujmy pomidory na Twoim balkonie i razem zmieniajmy polskie miasta

Zapisz się do newslettera

Opinie zadowolonych klientów

Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
Miejskie ogrodnictwo to książka przepiękna, taka, po którą będę sięgać przez całe lata!  Mam z nią jeden zgrzyt – z jednej strony, po jej przeczytaniu mam taki wniosek, że wyhodowanie sobie pomidora jest proste, a z drugiej, że wymaga ogromu wiedzy i zaglądania do tej książki. W sumie ten zgrzyt okazuje dowodzić o genialności książki. Dominika i Kasia napisały i ułożyły treści tak przejrzyście, że nawet osoba, która ma dwie lewe ręce i antytalent roślinny będzie w stanie coś wyhodować: zioła, sałatę, czy ogórka. Wciąż mnie zadziwia, ile podałyście wiedzy i ile spraw wyjaśniłyście – o co chodzi z tym podlewaniem rano, dżdżownicami, rodzajem ziemi, a już wzajemne sympatie i antypatie roślin rozwaliły mnie na łopatki. No i przepisy na końcu! 
Własne truskawki to moje marzenie, a wy piszecie, że to jedna z roślin-pewniaków do hodowli w mieście. Zabieram się za pracę, choć wiem już dzięki wam, że marzec to zdecydowanie za wcześnie 😉 Ale co zrobić, nie mogę się doczekać. Dziękuję!

Gocha

Miejskie ogrodnictwo okładka książki
Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
 

Dostałam książkę od koleżanki i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, bo nawet nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że mając zaledwie balkon można cokolwiek uprawiać! Ta książka to doskonała zachęta, żeby tej wiosny w końcu spróbować sił w miejskim ogrodnictwie 🙂

Janina

Miejskie ogrodnictwo okładka książki
Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
 

To jest prawdziwe kompendium miejskiego ogrodnictwa, polecam każdemu, kto kiedykolwiek myślał o własnych uprawach, a nie wiedział od czego zacząć. Piękna i bardzo wartościowa książka, polecam!

Magda

Miejskie ogrodnictwo okładka książki
Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
 
Jeśli ktokolwiek się jeszcze waha, a myśli o zrobieniu choćby jednej własnej doniczki z warzywami na balkonie, polecam bez dwóch zdań sięgnąć po tę książkę. Jest w niej wszystko dla tych dopiero zaczynających eksperymenty z uprawami, jak i dla tych, którzy już to robią.
 

Ola

Miejskie ogrodnictwo okładka książki
Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
 
Ta książka to solidna dawka wiedzy, a do tego jest bardzo błyskotliwa. I piękne zdjęcia – widać, że powstała z pasji!

Monika

Warsztaty zostały przeprowadzone w formie online i były świetną okazją do integracji pracowników oraz pozyskania szerokiej wiedzy i praktyki w zakresie uprawy roślin jadalnych w mieście. Zarówno forma, jak i treść, a także sposób prowadzenia spotkania były angażujące i wartościowe. Spotkały się z samymi pozytywnymi opiniami ze strony pracowników. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu współpracy, w tym z profesjonalnego podejścia na każdym jej etapie. Pod każdym względem, zarówno merytorycznym, jak i organizacyjnym, współpraca przebiegała na najwyższym możliwym poziomie. 

Schibsted Tech Polska

rzodkiewka

Nie mogę się doczekać aż pochwałę się Wam moim tarasem. Jestem z Siebie dumna. Do podlewania zaangażowałam dzieci, a nawet mąż zaczął się interesować sadzonkami.

Joasia

Wow ! Ten poradnik jest po prostu świetny 🙂 Szczerze mówiąc, to kupiłam go z polecenia koleżanki, która regularnie czyta Waszego bloga. Jakiś czas temu przeprowadziliśmy się do owego mieszkania z ogródkiem, w którym marzyło mi się posadzenie własnych pomidorów czy papryki, ale przerażało mnie to, że kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać. Dzięki Waszemu poradnikowi poczyniłam już pierwsze kroki i mam nadzieje, że sukcesywnie będę wprowadzać w życie Wasze porady. Wszystkim Was teraz polecam. Dziękuje !

Ola

Jestem mega szczęśliwa, że wzięłam udział w tym kursie. Do tej pory byłam pewna, że mam po prostu do roślin dwie lewe ręce. Ale okazało się, że to wszystko jest proste – trzeba tylko znać parę zasad i po prostu działać. Rezultaty są dużo lepsze niż się spodziewałam. Mimo, że jest dopiero maj, mój taras jest już zielony. Nieważne czy będzie dużo plonów czy nie – sam fakt obcowania z tymi roślinami i obserwowania jak wyłażą z ziemi, jak różne są wizualnie, jak różnie się rozrastają – to jest już samo w sobie fascynujące. Kiedyś myślałam, że 'ogarnianie’ takiego ogrodu to po prostu seria przykrych obowiązków, i tylko efekt jest warty pracy, ale teraz widzę, że sam proces jest mega satysfakcjonujący. Także na pewno odkryłam dzięki wam nową zajawkę :). Dziękuję 🙂

Emilia

Girls from Inspekty are doing a great job – they are perfectly organized, have huge knowledge about urban gardening and they know how to transfer it to the workshop participants. The proportion of theory and practice was also perfect. All the colleagues were happy like kids when preparing their seedlings and seedballs. Very inspiring and joyful workshop, I recommend it to all the companies willing to propose a one of the kind team building or raising-conscious Earth week celebration as it was in our case.

Joanna Wendorff

Bardzo przydatny webinar, szczególnie dla osób, które są świeże w tym temacie. Przystępnie wytłumaczone pomysły, dużo ciekawych informacji. Polecam

Agnieszka

Materiały dla mediów

Inspekty w mediach  

Napisz do nas