fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Mamy dziś gorące wieści prosto z Danii! Firma LEGO dołącza do zielonego trendu! Już w tym roku do pudełek z zestawami klocków, trafią elementy w kształcie liści, trawy czy krzaków wykonane z materiałów wyprodukowanych z włókien trzciny cukrowej! To naprawdę duża rzecz!
Tim Brooks, odpowiedzialny za środowisko naturalne w LEGO mówi tak:  „Chcemy pozytywnie wpływać na otaczający nas świat i ciężko pracujemy, aby stworzyć wspaniałe produkty dla dzieci, korzystając z ekologicznych materiałów. Jesteśmy dumni, że pierwsze elementy LEGO wykonane z ekologicznie czystego plastiku są w produkcji i trafią do pudełek w tym roku. Jest to doskonały pierwszy krok w naszym ambitnym zobowiązaniu, żeby tworzyć wszystkie klocki przy użyciu takich materiałów”.

Nowe elementy LEGO są wykonane z polietylenu: wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego, pozyskiwanego z trzciny cukrowej. Są identyczne jak klocki wytwarzane przy użyciu standardowego plastiku. Nie musicie się więc martwić, będą pasować do Waszych konstrukcji!

Oto kilka informacji o tych klockach:
– Polietylenowe elementy stanowią 1-2% wszystkich elementów plastikowych produkowanych przez Grupę LEGO.
– Nowe klocki wykonane w całości z plastiku roślinnego na początek będa miały kształty roślinne: liście, krzewy i drzewa.
– Polietylen na bazie roślin stosowany w elementach LEGO jest wytwarzany z etanolu produkowanego z trzciny cukrowej.
– Wykorzystana do produkcji trzcina cukrowa jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, zgodnie z wytycznymi z Bioplastic Feedstock Alliance (BFA) i jest certyfikowana przez standard Bonsucro Chain of Custody dla odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej.
– Wszyscy dostawcy muszą postępować zgodnie z Kodeksem postępowania Grupy LEGO, który określa ścisłe wymagania dotyczące norm etycznych, środowiskowych i zdrowotnych.

Film promocyjny firmy LEGO

Producent klocków  duży nacisk kładzie w ostatnich latach na zrównoważony rozwój. Współpracuje z World Wildlife Fund for Nature (WWF), w ramach działań mających na celu zmniejszenie emisji CO2 w produkcji. Promuje też globalne działania w zakresie zmian klimatu.

Dzięki inwestycjom w energię wiatrową, energia wykorzystywana do produkcji klocków LEGO jest równoważona przez produkcję energii odnawialnej.
Do 2030 roku grupa LEGO postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej ilości odpadów! Już w tej chwili w kalendarzach adwentowych firma używa masy papierowej do wykonywania „tacy” (elementu, w którym umieszczane są zabawki na każdy dzień adwentu). To jest element, który trafia na śmietnik po wykorzystania kalendarza. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających na wysypiska.

Dla nas: WOW!
Jesteśmy przeciwniczkami plastiku, który jest produkowany masowo i masowo trafia do naszych domów, jeśli tego nie kontrolujemy. Najgorszy jest oczywiście plastik, który trafia do domu na kilka minut (pakowanie każdego warzywa i owocu do osobnej foliowej siatki) i zostaje od razu wyrzucony. Klocki LEGO są tym rodzajem plastiku, który może być używany latami (same do tej pory mamy swoje zestawy z dzieciństwa!).