Miejski ogródek niejedno ma imię. Jedno z tych imion brzmi „warzywa na balkonie”. Z balkonowych upraw możesz mieć paprykę, bakłażany, pomidory, groszek, fasolę, ogórki, zioła, a nawet cukinię! Wiecie, że uprawa warzyw na balkonach na wysokich piętrach, to warzywa bez smogu? Pyły są na tyle ciężkie, że wiszą nad miastem mniej więcej na poziomie 4 piętra. Na specjalne życzenie jednej z naszych czytelniczek zebrałyśmy zasady, o których warto pamiętać planując uprawę warzyw na balkonie.
1. Zaplanuj i maksymalnie wykorzystaj przestrzeń, którą dysponujesz.
To jest najważniejsza z zasad. Często przestrzeń na balkonie jest naprawdę niewielka, ale z odrobioną pomysłu uda się wyczarować na niej świetny ogród! Warto przeznaczyć trochę czasu na rozrysowanie rzutu balkonu. Niezwykle istotne będzie też nasłonecznienie. Na planie oznacz sobie południe, żeby wiedzieć która część balkonu jest najbardziej nasłoneczniona.
2. Dobrze dobierz rośliny
Tak jak przy planowaniu każdego ogrodu, trzeba zestawić marzenia z warunkami, jakimi dysponujemy. Jeśli balkon jest skąpany w słońcu przez kilka godzin dziennie, rośliny, które wolą półcień, raczej kiepsko będą się na nim czuły…
3. Myśl nieszablonowo
Mała powierzchnia balkonu nie oznacza, że będziesz mieć mało roślin! Popatrz w górę i na ściany. Wykorzystaj barierkę, ściany, sznurki podwieszone pod sufitem. Na ścianach możesz zamontować pionowe systemy do upraw. Kupisz gotowe produkty albo zrobisz je samodzielnie (my zrobiłyśmy w ten sposób fajny system na zioła z palety). Pod sufitem możesz zamontować doniczki z poziomkami lub wiszącymi odmianami truskawek.
4. Korzystaj z warzyw od razu, gdy wyrosną
Z sałaty możesz odrywać pojedyncze, zewnętrzne liście, podczas gdy sama roślina wciąż rośnie i rozwija młode listki. Oszczędzasz miejsce! Więcej o sałacie dowiesz się z naszego miniporadnika.
5. Twórz doniczkowe kompozycje z warzyw na balkonie
Pomidory z bazylią, sałata z aksamitkami i inne. Sprawdź, które rośliny się lubią i łącz je! W jednej dużej donicy możesz mieć piękny miniogródek.
6. Nie rezygnuj z kwiatów
Warzywa na balkonie są super, ale nie rezygnuj z kwiatów! Nasturcje czy aksamitki nie tylko będą ozdobą, ale też skutecznie odstraszą szkodniki. Część kwiatów można jeść, a wszystkie pięknie wyglądają.
7. Nie tylko poziom!
Wiesz, że ogórki, nie muszą rosnąć horyzontalnie? Mogą się piąć po sznurkach podwieszonych do sufitu! Podobnie rośnie fasolka czy groszek. Zyskasz zieloną ścianę i sporo miejsca dla tych roślin!
8. Podlewanie
Warzywa na balkonie rosną w doniczkach i skrzynkach, a nie na grządkach. To oznacza, że trzeba je często podlewać, bo podłoże będzie szybko wysychać. Zaglądaj szczególnie często do małych doniczek. Nie podlewaj ich w pełnym słońcu. Rano i wieczorem możesz zrobić obchód swoich włości i podlać rośliny.