fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Parmakultura to sposób pracy z ziemią, który powoli zgłębiamy, z każdym sezonem odkrywając kolejne jego zalety. Nie będziemy dziś przypominać, co się kryje pod pojęciem permakultura, bo tego dowiecie się z tego artykułu. W skrócie: w permakluturze chodzi o to, żeby jak najmniej się napracować, ale uzyskać przy tym jak najlepszy efekt szanując przy tym ziemię i środowisko.

Jak wykorzystać zasady permakultury w budowaniu grządek podniesionych?

Jeśli już masz skrzynie (grządki podniesione), o których pisałyśmy w poprzednim artykule, to – zamiast wypełniać je po brzegi ziemią- zaplanuj je permakulturowo! Zyskasz obfite plony i oszczędzisz czas nie tylko w tym sezonie, ale także w kolejnym.

Przydadzą Ci się: kartony (szare, niefoliowane, bez taśmy, naklejek i elementów plastikowych), słoma, gałęzie, patyki, skoszona trwa (bez nasion i korzeni chwastów), obornik, ziemia, dżdżownice.
Zanim zaczniesz przeszukiwać internet w poszukiwaniu wymienionych wyżej materiałów, rozejrzyj się wokół! Może w ogródku są stare, zbutwiałe deski, rozbita doniczka gliniana, gałęzie, patyki, kawałki kory, resztki organiczne z ostatnich dni? Tak! Permakultura, to korzystanie z tego, co już mamy.

Warstwa po warstwie, czyli grządka permakulturowa

1. Karton

Jeżeli w miejscu, w którym stawiasz grządkę, jest trawa, to nie musisz zdejmować darni! Rozłóż szczelnie kartony na trawie. Pamiętasz, co się dzieje pod wielkim kamieniem, kiedy go podniesiesz? Jak jest wilgotno i ile tam jest żyjątek? To samo zadzieje się pod kartonem! Karton odetnie światło trawie i momentalnie zaczną tam ciągnąć zastępy żyjątek wszelakich, które zamieszkując pod kartonem, dadzą mu drugie życie. Po jakimś czasie nie będzie już śladu ani po trawie, ani po kartonie: wszystko zmieni się w organiczne eldorado dla Twoich roślin. Karton polej wodą: procesy, na które czekasz, zadzieją się dużo szybciej!

Poradnik-miejskiego-ogrodnika cz1

2. Słoma, gałęzie, patyki

Kolej na patyki, gałęzie, zbutwiałe deski, słomę, siano. Wrzuć teraz sporą warstwę materiału, który z czasem zamieni się w materię organiczną. Wspaniałe jest to, że te procesy będą działy się przez wiele miesięcy, dlatego układamy różne materiały na różnej głębokości. Te na dole będą dłużej się zmieniać w składniki odżywcze. Na patyki możesz wrzucić resztki organiczne z Twojej kuchni ostatnich dni. To właśnie jest permakultura: długoterminowe odżywianie Twojej gleby. 

3. Obornik, kompost

Czas na obornik lub kompost. Kolejną warstwą jest ziemia, więc teraz dodajesz warstwę, która najszybciej odda składniki mineralne Twoim roślinom. Tutaj wrzucić możesz skoszoną trawę i suche liście.

4. Ziemia

Na obornik wsyp ziemię, do której wsadzisz rośliny.

5. Dżdżownice

Jeżeli chcesz pomóc swojej grządce ożyć i bogacić się w substancje odżywcze, wpuść do ziemi trochę dżdżownic! Możesz je kupić w sklepie wędkarskim. Jedno pudełeczko powinno wystarczyć.

6. Ściółka

Ostatnia warstwa to słoma lub siano, czyli ściółka. Ściółka jest wspaniała, ponieważ dzięki niej to Ty decydujesz, gdzie rosną rośliny, a gdzie nie rośnie nic. Ściółka znacznie ogranicza ilość chwastów, ponieważ bez dostępu do światła, nie są w stanie rosnąć. Wystarczy, że sobie wyznaczysz miejsca do sadzenia lub siania, odsłaniając je spod wierzchniej warstwy słomy.

Et voila! Właśnie założyłeś swoją własną permakulturową podniesioną grządkę! Rozkładająca się stopniowo materia organiczna, która trafiła do skrzyni, będzie odżywiać Twoje warzywa.

poradnik miejskiego ogrodnika 3