fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Do 1950roku ok 75% ludności żyło w społecznościach samowystarczalnych (pamiętacie, jak to było u babci: pole obsiane zbożami, chleb z własnej mąki, ogród i sad za domem, kury, kaczki, krowy). Sytuacja diametralnie się zmieniła w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Szacuje się, że do 2050 roku, prawie 10 miliardów ludzi będzie mieszkać w miastach. Niewiarygodnie zatłoczonych miastach!

Regen Villages

Niedobory wody, pożywienia czy gruntu są w ścisłej czołówce problemów globalnych, na które ludzkość próbuje znaleźć rozwiązanie. Jednym z takich możliwych rozwiązań jest Regen Villages, którego budowa ma się rozpocząć latem tego roku w Holandii, w Almere, najmłodszym mieście tego kraju. Regen Villages to samowystarczalne osiedle, które będzie funkcjonowało dzięki własnej energii, przetwarzać będzie odpady, recyklingować wodę oraz produkować żywność. Wytwórnia biogazu, sortownia śmieci, farmy wertykalne, oczyszczalnie ścieków, magazyny energii i duże szklarnie, to tylko niektóre elementy tego niezwykłego ekosystemu. Wszystko to ma pozwolić mieszkańcom na zorganizowanie życia miejskiego w taki sposób, aby mogliby oni dzielić się zasobami i wspólnie ponosić koszty produkcji jedzenia.

Własne rośliny i zwierzęta

Sezonowe ogrody będą nawożone odpadami pochodzącymi od zwierząt oraz z gospodarstw domowych. Szklarnie mają przylegać do ścian domostw, żeby zimą stanowić dodatkową izolację od zewnętrznego chłodu. Będą tu hodowle, zwierząt (także ryb), permakultura, uprawy aquaponiczne oraz wysokowydajne rolnictwo ekologiczne. Dzięki temu w Regen Villages będzie można produkować o wiele więcej żywności niż w tradycyjnym gospodarstwie tej samej wielkości.

Regen villages

Całość ma jeszcze jedną wielką zaletę: integrację społeczności. Ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę, że potrzebują siebie nawzajem. Chcemy żyć ze sobą, a nie obok siebie.

Ile to będzie kosztować?

W Regen Villages ma zamieszkać 200 rodzin. Koszt jednego domu to 275 tys euro, czyli tyle, ile średni koszt domu w Holandii. Ta cena jest atrakcyjna dla mieszkańców Amsterdamu gdzie mieszkanie to wydatek rzędu  400 tysięcy euro.

Mamy nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany i że stanie się inspiracją dla projektantów i architektów na całym świecie. Takie inwestycje mają nie tylko wartość środowiskową czy finansową, ale także społeczną. Wszyscy potrzebujemy poczucia wspólnoty i bycia częścią większej całości, która ma znaczenie. ReGen Villages tym właśnie będzie dla swoich mieszkańców.

Źródło: http://www.regenvillages.com