Czas wolny

Roślinne dekoracje świąteczne

dekoracje swiateczne

Świąteczne odliczanie czas start! Przyznajcie się, kto z Was ma już u siebie choinkę? Albo w ogóle dekoracje świąteczne? My! Nie mogłam już wytrzymać i wczoraj razem z dziećmi udekorowałam nasze świątecznie drzewko. Bo nic tak nie pomaga w tym długim oczekiwaniu, jak rozchodzący się po domu zapach świerku. 
Tradycyjna choinka bożonarodzeniowa ma swój niezaprzeczalny urok, chyba wszyscy się z tym zgadzamy. My szczególnie lubimy te zielone, dość duże i pachnące lasem. Wspaniele wprowadzają nas w magiczny nastrój nadchodzących świąt.

Tradycyjne ozdoby i ich znaczenie

Kiedyś choinki dekorowano głównie naturalnymi ozdobami, z których każda miała swoje znaczenie. Na przykład jabłka wieszano na choince, żeby zapewnić domownikom zdrowie, miłość i urodzaj. Orzechy włoskie miały zagwarantować mądrość, oraz cierpliwość. Na choince znaleźć można było także cebulę (symbol dostatku) i czosnek, który chronił dom przed lichem. Oprócz tego robiono także ozdoby ze słomy. Te z kolei były znakiem obfitości i płodności. 
Dziś pełno mamy w sklepach bombek i plastikowych ozdób. My jednak zachęcamy Was do twórczej pracy z dziećmi. Możecie powiesić na choince ozdoby, które zrobicie z naturalnych i łatwo dostepnych materiałów. Spójrzcie jakie inspiracje dla Was znalazłyśmy.

Pomysły na ozdoby DIY

1. Pięknie wyglądające i obłędnie pachnące połączenie owoców i aromatycznych przypraw. Plastry pomarańczy lub jabłka możecie zauszyć w domu. Potem tylko gwiazdka anyżu lub kilka goździków i w całym domu będzie pięknie pachniało, a na choince zawiśnie świetna ozdoba. 

2. A to zdecydowanie nasz typ: okra na rózne sposoby. Potrzeba tu tylko bujnej wyobraźni, farb, kawałków tkaniny/sznurka/patyczków oraz kleju. 

3. Tutaj coś, co długo nie będzie wiasiało na choince 🙂 Żurawinowy mini łańcuch albo jabłko lub mandarynka w całości (świeża lub suszona jak na fotografii).

4. Jeżeli macie więcej czasu i cierpliwości, możecie pokusić się o większą ozdobę. Na przykład wieniec na drzwi z gałązek, liści lub wikliny. Albo choinkę z papryczek chilli. W końcu i tak trzeba je wysuszyć. Równie dobrze można je spiąć w formie choinki. Będzie jak znalazł!

5. Ozdoby z orzechów oraz szyszek są ładne i łatwe w wykonaniu. Są też bardzo trwałe i posłużą Wam dłużej niż przez jeden sezon. Możecie je zostawić w naturalnych kolorach, albo pomalować.

Cieszymy się, że nie tylko nas zachwycają takie naturalne ozdoby. Rozejrzyjcie się wokół. Może niedaleko macie Muzeum Etnograficzne albo pracownie plastyczne, które organizują warsztaty robienia takich ozdób? My mamy w domu wydaną dwa lata temu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa książkę "Jeżyki, pająki inne dziwolągi czyli co nasi pradziadkowie wieszali na choince". Już po raz kolejny sięgamy tam po inspiracje i pomysły.
A Wy, co powiesicie na swoich choinkach?

Avatar

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.