Lubimy dyniowate, a Wy? Dlatego napisałyśmy już kiedyś artykuł o tym, jak się zaopiekować się dynią. Dziś przyszła pora na kilka wskazówek, które udowodonią, że uprawa cukinii to nic trudnego. Nawet na balkonie!
Uprawa cukinii: co warto wiedzieć?
- Jest rośliną jednopienną, czyli na jednej roślinie są zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. To bardzo istotna wiadomość, ponieważ kwiaty cukinii są jadalne. Warto jednak wiedzieć, że z żeńskich kwiatów powstają owoce, a męskie po obdarowaniu żeńskich swoim pyłkiem, mogą wylądować na Twoim talerzu.
- Nie znosi mrozu. To jedna z roślin, która powinna zostać z Tobą w domu aż do połowy maja, jeśli uprawiasz ją z rozsad.
- Cukinia to dość spory krzew. Wiemy, że w formie nasionka lub rozsady wygląda niewinnie, ale potem szybko rośnie i może zagłuszyć wiele mniejszych roślin. A dodatkowo zająć sporą część balkonu (nawet ok 1 m2).
- Cukinia nie jest rośliną pnącą (w przeciwieństwie do dyni). Jest krzewem o dosyć zwartej budowie.
Słońce, woda, gleba
Cukinia lubi ciepło, więc będzie jej dobrze w nasłonecznionej części balkonu/ogródka.
Pamiętaj, żeby ją regularnie podlewać. Kiedy jest już naprawdę spora, ziemia w doniczce może dość szybko wysychać. Jaką ziemię wybrać dla cukinii? My stosujemy ziemię uniwersalną i cukinia co roku rośnie jak szalona. Jeśli korzystasz z ziemi z poprzedniego roku, na wiosnę warto ją użyźnić (np. obornikiem – my sięgamy po ten granulowany 🙂
Uprawa cukinii
Cukinia może być wysiewana prosto do gruntu, w drugiej połowie maja, a nawet na początku czerwca. My lubimy cukiniowe rozsady na parapetach, więc wysiewamy cukinię pod koniec kwietnia i maju przesadzamy od ogródka jej sadzonki.
Pamiętaj o tym, że cukinia naprawdę potrzebuje dużo miejsca. Jedna doniczka na dwie cukinie to raczej nie będzie dobry pomysł 🙂
Acha! Jeśli wysiałaś/eś cukinię wcześniej niż pod koniec kwietnia to nie mamy dla Ciebie innej rady niż: zaprzyjaźnij się z tą ogromną rośliną rosnącą w oczach, bo zostanie z Tobą do połowy maja 🙂 A za rok pamiętaj, jak szybko rośnie i nie spiesz się z wysiewem!
I to w zasadzie wszystko! Już w lipcu powinny pojawić się na krzewach pierwsze apetyczne, młode cukinie. Najlepsze jest to, że cukinia owocuje długo, więc możesz się nią zajadać przez całe wakacje!
Czy kwiaty męskie i żeńskie różnią się wyglądem? Jak rozpoznać te, które można zjeść? 😉
Kwiatu męskie mają cienkie „klasyczne” łodygi. Kwiaty żeńskie u nasad mają wyraźne zgrubienie, z którego rozwinie się owoc. Jeśli masz wątpliwości, wrzuć w google i zobacz na zdjęciach, jak wyglądają, żeby wiedzieć na pewno 🙂
dzięki, już wszystko jasne 🙂
Podpowiedzcie proszę – chcę posiać cukinię na perma- podwyższonej grządce (ok. 1.2×0.8m). Czy na takiej grządce zostawić już samą cukinię, czy coś do niej dosiać? Z góry dziękuję!
Posiej dwie, po jednej z każdej strony skrzynki. Do tego możesz wysiać koperek (szybko rośnie, więc zerwiesz go, zanim cukinia zdąży go zagłuszyć).
Czy myślicie, że cukinia w donicy na balkonie ma szanse wydać owoce? Właśnie przeprowadzam taki eksperyment, cukinia jest już spora i od ponad tygodnia pojawiają się kwiaty. Czy mogę coś dla niej zrobić poza podlewaniem?
Ależ oczywiście, że da radę!!!! Zazdrościmy Ci jej, bo nasza w tym roku coś nie bardzo rośnie 🙂 Cukninia nie jest specjalnie wymagająca, więc podlewanie i trpskliwe spojrzenie powinny wystarczyć 🙂
Dzięki za odpowiedź! Jak nie zapomnę, to pod koniec lata dam znać, czy coś z tego wyszło 🙂
Niestety niewiele wyszło z mojej uprawy… Wyrosła tylko jedna cukinia, i to niezbyt smaczna – miała gorzką skórkę i dość zbity miąższ. Nie wiem, czy zerwałam ją za wcześnie albo za późno? Zawiązało się jeszcze kilka owoców, ale się nie rozwinęły. Za to co kilka dni pojawiały się nowe kwiaty męskie, więc było trochę koloru. 🙂 Raczej postawię jednak na pomidory i eksperymenty z papryką.