fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

 

Lubimy dyniowate, a Wy? Dlatego napisałyśmy już kiedyś artykuł o tym, jak się zaopiekować się dynią. Dziś przyszła pora na kilka wskazówek, które udowodonią, że uprawa cukinii to nic trudnego. Nawet na balkonie!

 

Uprawa cukinii: co warto wiedzieć?

 

  • Jest rośliną jednopienną, czyli na jednej roślinie są zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. To bardzo istotna wiadomość, ponieważ kwiaty cukinii są jadalne. Warto jednak wiedzieć, że z żeńskich kwiatów powstają owoce, a męskie po obdarowaniu żeńskich swoim pyłkiem, mogą wylądować na Twoim talerzu.
  • Nie znosi mrozu. To jedna z roślin, która powinna zostać z Tobą w domu aż do połowy maja, jeśli uprawiasz ją z rozsad.
  • Cukinia to dość spory krzew. Wiemy, że w formie nasionka lub rozsady wygląda niewinnie, ale potem szybko rośnie i może zagłuszyć wiele mniejszych roślin. A dodatkowo zająć sporą część balkonu (nawet ok 1 m2).
  • Cukinia nie jest rośliną pnącą (w przeciwieństwie do dyni). Jest krzewem o dosyć zwartej budowie.

uprawa cukinii

 

Słońce, woda, gleba

 

Cukinia lubi ciepło, więc będzie jej dobrze w nasłonecznionej części balkonu/ogródka.

Pamiętaj, żeby ją regularnie podlewać. Kiedy jest już naprawdę spora, ziemia w doniczce może dość szybko wysychać. Jaką ziemię wybrać dla cukinii? My stosujemy ziemię uniwersalną i cukinia co roku rośnie jak szalona. Jeśli korzystasz z ziemi z poprzedniego roku, na wiosnę warto ją użyźnić (np. obornikiem – my sięgamy po ten granulowany 🙂 

porady ogrodnicze

 

Uprawa cukinii

Cukinia może być wysiewana prosto do gruntu, w drugiej połowie maja, a nawet na początku czerwca. My lubimy cukiniowe rozsady na parapetach, więc wysiewamy cukinię pod koniec kwietnia i maju przesadzamy od ogródka jej sadzonki.  

Pamiętaj o tym, że cukinia naprawdę potrzebuje dużo miejsca. Jedna doniczka na dwie cukinie to raczej nie będzie dobry pomysł 🙂

Acha! Jeśli wysiałaś/eś cukinię wcześniej niż pod koniec kwietnia to nie mamy dla Ciebie innej rady niż: zaprzyjaźnij się z tą ogromną rośliną rosnącą w oczach, bo zostanie z Tobą do połowy maja 🙂 A za rok pamiętaj, jak szybko rośnie i nie spiesz się z wysiewem!

I to w zasadzie wszystko!  Już w lipcu powinny pojawić się na krzewach pierwsze apetyczne, młode cukinie. Najlepsze jest to, że cukinia owocuje długo, więc możesz się nią zajadać przez całe wakacje!