fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Zioła na balkonie cieszą się wśród miejskich ogrodników i nie-ogrodników ogromną popularnością. Wcale nas to nie dziwi! Dobrze jest mieć je pod ręką, ponieważ potrafią zmienić zwykłe danie w niezwykłą kulinarną przygodę. Sos pomidorowy z kilkoma listkami bazylii zmienia się nie do poznania, podobnie jak ziemniaki pieczone z rozmarynem, czy fasolka z tymiankiem.To dlatego zioła zawsze warto mieć nawet w najmniejszym ogródku, czyli jednej doniczce na parapecie. Oczywiście możemy używać ziół suszonych (znajdziecie je w każdym spożywczaku), ale musicie przyznać, że nie da się ich porównać z tymi świeżymi. To po prostu zupełnie inna liga.

Własny ziołowy ogródek na balkonie lub parapecie ma wiele zalet

  • Masz ulubione zioła zawsze pod ręką;
  • Nie musisz kupować całej doniczki z bazylią, podczas gdy do sosu potrzebujesz tylko kilku listków;
  • Możesz zrobić sobie własny zapas na zimę (zamrozić lub zasuszyć);
  • Ziołowa doniczka pięknie wygląda i pięknie pachnie;
  • Uprawa ziół na balkonie to -na dłuższą metę- spora oszczędność w porównaniu z kupowaniem za każdym razem nowej doniczki z ziołami;
  • Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, zioła na balkonie będą rosły lepiej niż te kupione w supermarkecie;
  • Nie produkujesz plastikowych odpadów (sklepowe zioła są w plastikowych doniczkach,  większość dodatkowo owinięta jest folią).

Jak dobierać zioła na balkonie, żeby cieszyć się nimi długo?

Często nas pytacie: – od czego mam zacząć uprawy? – jakie zioła mam wybrać? Nasza odpowiedź jest zawsze taka sama: – wybierz takie zioła, jakie lubisz i jakich będziesz używać! 
To zawsze powinien być Twój punkt wyjścia! W naszym miejskim ogródku rośnie piękny krzak kocanki curry, który kupiłyśmy kiedyś impulsywnie. W zasadzie żadna z nas nigdy nie użyła tej rośliny (podpowiecie, do czego warto jej użyć? z czym dobrze smakuje?)
A kiedy już wiesz, co lubisz, zaplanuj swój ziołowy ogródek zgodnie z poniższymi wskazówkami. 

poradnik miejskiego ogrodnika 3

 

Podział ziół:

 

1. Zioła mogą być jednoroczne lub wieloletnie

 

Zioła jednoroczne, to między innymi: bazylia, majeranek, koper, kolendra.
Ważne: kolendra nie przetrwa zimy, ale jeśli pozwolisz jej zakwitnąć, to są spore szanse, że się sama rozsieje i na wiosnę wykiełkują nowe siewki. 

Zioła wieloletnie, to między innymi: mięta, melisa, oregano, kocanka curry, szczypiorek siedmiolatka, pietruszka na natkę, tymianek, szałwia lekarska, lubczyk ogrodowy, rozmaryn*.
Ważne: te zioła na balkonie przezimują pod warunkiem, że je zabezpieczysz przed mrozami i starannie okryjesz. 

*Rozmaryn nie lubi zimna, ale są odmiany odporne.

2. Niektóre zioła muszą mieć dużo słońca, żeby się dobrze rozwijać i intensywnie pachnieć, a innym wystarczy półcień.

3. Część ziół wyrasta w wysokie krzaki, a inne pozostają niskimi krzewinkami.

Zacznij od sprawdzenia, czy Twoje wymarzone zioła są jednoroczne, czy wieloletnie, ile potrzebują słońca i jak duże będą za kilkanaście tygodni.

Do dzieła, czyli trzy zasady tworzenia ziołowych kompozycji plus

czwarta zasada bonusowa: 

1. Osobno jednoroczne osobno wieloletnie

Zioła jednoroczne jesienią zrywamy, mrozimy lub suszymy, a doniczkę opróżniamy. Zioła wieloletnie: jesienią zabezpieczamy doniczkę przed mrozem i trzymamy kciuki za swoje rośliny (zdarza się, że nie przetrwają zimy z powodu… braku wody!) Jeśli planujesz długoterminowo zioła na balkonie, posadź je osobno, żeby jesienią nie okazało się, że masz do okrycia trzy różne skrzynie, a w każdej po jednym krzewie.

2. Osobno te, które wymagają mnóstwa słońca, od tych, które potrzebują go mniej

Posadź razem rośliny, które uwielbiają słońce (więcej pisze o nich w tym artykule Łukasz Skop. Rośliny, które potrzebują mniej słońca, ale za to muszą mieć dość dużo wody, posadź razem. Stosując się do tej prostej zasady, zaoszczędzisz sobie czasu i nerwów. Ilość wody is słońca dobierasz w zależności od tego, jakie zioła rosną w danej skrzynce i wszyscy jesteście szczęśliwi.

 

3. Dobieraj rośliny według ich wielkości

To bardzo ważna zasada! Pamiętaj, że chodzi o wysokość dorosłej rośliny, a nie o jej wielkość w momencie, gdy ją siejesz/sadzisz! 4 maleńkie rozsady bazylii o kilku listkach wyglądają niewinnie, ale w lipcu każda może mieć nawet ponad 40cm wysokości i razem ocienią np. niezbyt wysoki majeranek. W jednej skrzynce czy doniczce mogą rosnąć razem zioła wysokie i niskie, ale pod warunkiem, że te wysokie nie będą “kradły” światła tym niższym. Jeśli urządzasz ziołowy ogródek w dużej skrzyni, której nie będzie można odwracać do słońca, upewnij się, że z tyłu rosną te najwyższe (np. rozmaryn), w środku te niższe (np. tymianek), a z przodu te najniższe (majeranek). 

4. Czwarta zasada bonusowa: uwaga na miętę!

Ta roślina wymaga izolatki, serio! Mięta jest niezwykle ekspansywną i silną rośliną. Rozwija się szybko i szybko zajmuje kolejne centymetry kwadratowe doniczki lub skrzynki. Przegoni z niej większość innych ziół, którym zabraknie miejsca i składników odżywczych. Tobie może być ciężko nad nią zapanować, bo rozprzestrzenia się nie także pod ziemią i tam zabiera miejsce innym roślinom. Posadź ją osobno i po kłopocie, a żadna mięta nie będzie tak aromatyczna, jak ta z własnego ogródka!
I to tyle, żeby cieszyć się pachnącym ogródkiem na własnym balkonie lub parapecie.

Powodzenia:)