fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Jak co roku, w kolejnym sezonie będziemy znowu uprawiać warzywa w mieście. W ostatni weekend nasze dzieciaki zaczęły już parapetowe wysiewy. Przy okazji okazało się, że  gdzieś wśród torebek nasion znalazły nasiona marchewki i zapytały, czemu nie uprawiamy w ogródku marchewki. Powodów jest kilka, ale to pytanie zmotywowało nas do napisania artykułu o tym, które warzywa najlepiej się sprawdzą w miejskim ogródku.

 

Warzywa w mieście – które można uprawiać w małym ogródku?

To temat, który wielu początkującym miejskim ogrodnikom spędza sen z powiek. Jakie warzywa wybrać, żeby Twój miejski ogródek warzywny okazał się sukcesem?

Przedstawiamy Wam 8 warzyw (a w zasadzie to 11), które wyrosną w mieście zarówno na balkonie, jak i w skrzyniach czy na grządkach. Zauważcie, że nie ma wśród nich roślin korzeniowych (marchewka!) Wynika to z faktu, że w miejskich ogródkach przestrzeń jest często ograniczona, więc proponujemy Wam rośliny, które rosną w górę, a nie w dół 🙂

 

1. Sałata

Zalet sałata ma mnóstwo! Nie będziemy więc pisać o tym, że jest zdrowa i smaczna. Jako roślina uprawna, jest jedną z tych, które najszybciej dadzą Ci satysfakcję, czyli jadalne liście. Oprócz tego jest bardzo dużo różnych odmian sałaty i można ją wysiewać w zasadzie cały czas, więc na okrągło masz świeże liście na sałatkę. My stawiamy na różne odmiany, uprawiamy także rukolę oraz młody szpinak. Jeśli też masz ochotę na własną sałatę, zajrzyj do naszego ebooka Poradnik miejskiego ogrodnika.

 

2. Bazylia

Zioła pięknie wyglądają, dodają niezwykłego aromatu i naprawdę fajnie jest mieć je pod ręką. Zamiast kupować bazylię w markecie, proponujemy Wam uprawę tej rośliny od nasionka. Spróbujcie! U nas już od kilku lat, co sezon, są w ogródku krzaki bazylii uprawiane z nasion. Jej aromatu nie da się z niczym porównać! A kiedy zaczyna kwitnąć, zrywamy kwiaty, bo są jeszcze bardziej esencjonalne niż liście. „Warzywa w mieście” jest więc trochę za u nas szerokim określeniem, bo zioła też się w nim mieszczą!

3. Koperek, szczypiorek i pietruszka

Bardziej “swojskie” zioła, które też będą Was cieszyć w lecie. Koperek szybko kiełkuje i szybko rośnie. Możecie go używać zarówno do posypania ziemniaków, jak i do kiszenia ogórków.
Szczypiorek i pietruszka mogą być uprawiane albo “z resztek” (zero waste), albo z nasion. Ja szczególnie lubię pietruszkę naciową. W ubiegłym sezonie miałyśmy jej kilka rządków! Szczypiorek wysiewany z nasion ma tę zaletę, że jest wieloletni. Przetrwa mimo mrozów i jako pierwszy zazieleni się w Twoim ogródku lub na balkonie! 

 

4. Papryka

Bardzo lubimy! Nie tylko świetnie się produkuje jej rozsady (artykuł o tym, jak i po co wyprodukować własne rozsady), ale także z jednej rośliny uzyskuje się wiele owoców. Krzewy papryki i pomidorów są wymarzonymi roślinami dla miejskich ogrodników oraz powodem do dumy!  

 

5. Pomidor

Podobnie, jak papryka – z jednego krzewu zbierzesz dużo owoców, a jeśli postawisz na odmiany drobnoowocowe (cherry, daktylowe), to nawet bardzo dużo! Uprawie pomidora poświęcamy w naszym kursie „Warzywniak na balkonie” szczególnie dużo miejsca, bo wiemy, że to ulubione uprawy wszystkich fanów balkonowych warzywniaków. 

 

6. Ogórki

Smaczne i chrupiące i to już w czerwcu! Możesz je prowadzić w górę, po kratce opartej o ścianę albo po sznurkach podwieszonych do sufitu. Możesz wybrać ogórki o dużych owocach albo malutkie “korniszonki”.  

 

7. Groszek i fasolka 

Wdzięczne, uroczo zwisające z gałęzi strączki, a wcześniej kwiatki. Nie martw się o tyczki do podpierania tych roślin. Użyj sznurków i okaże się, że w lecie będziesz mieć fajną, zieloną ścianę, z której możesz zrywać groszek i zjadać go na surowo!

 

8. Jarmuż 

Piękny, smaczny i zdrowy! Czegóż chcieć więcej? Dodatkowo łatwo się produkuje rozsady (dzieci mają z tego niemałą frajdę!) Jarmuż zimuje w ogrodzie (lub na balkonie) i jeśli go nie zjesz zimą, to wczesną wiosną będzie – razem ze szczypiorkiem- zielenił się w pierwszych promieniach słońca!

Uprawianie warzyw w mieście to naprawdę nie jest aż tak duże przedsięwzięcie, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka! A jak już zaczniesz, to sama/sam zobaczysz, że potem jest już coraz łatwiej, a frajdy jest coraz więcej!