Tak jak my, ludzie, nie do wszystkich pałamy sympatią, tak samo mają rośliny.
Jeśli wiemy, która lubi rosnąć koło której, nasze szanse na dorodne plony rosną. Jeśli zignorujemy zasady dobrego sąsiedztwa warzyw, możemy się spodziewać, że któraś roślina sporo na tym straci. A skoro ona, to także my!
Allelopatia
Na początek kilka słów o tym, co to jest allelopatia. Tym słowem określa się wpływ, jaki jedne rośliny wywierają na inne. Chodzi tutaj zarówno o pozytywne, jak i negatywne oddziaływanie. Allelopatia zajmuje się substancjami chemicznymi produkowanymi przez rośliny i ich działaniem na najbliższych sąsiadów. Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Dla nas, miejskich ogrodników, temat jest o tyle istotny, że zazwyczaj dysponujemy ograniczoną powierzchnią i znajomość zasad dobrego sąsiedztwa warzyw robi dużą różnicę!
Zanim przejdziemy do allelopatii, przypominamy kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać siejąc i sadząc:
1. Rośliny, które w postaci dorosłej osiągają duże rozmiary i zabierają dużo miejsca, nie są dobrymi sąsiadami. Wielkie liście jarmużu ocienią mniejsze rośliny rosnące blisko niego, a ogromne liście dyni zacienią wielką powierzchnię grządki.
2. Podobne warzywa mają podobnych wrogów. Wiecznie głodne gąsienice zjedzą do cna kalafiory i będą się rozglądać za dokładką. Jeśli w okolicy będzie kapusta, to po niej!
3. Warto pamiętać o płodozmianie. Jeśli nie wymieniasz ziemi co roku, to koniecznie zmieniaj lokalizację poszczególnych roślin. Dlaczego? Ponieważ ziemniaki w tym sezonie ogrodniczym „wyciągną” z gleby wszystko, czego potrzebują… ziemniaki! W kolejnym sezonie ziemniaki nie będą miały tam czego szukać 🙂
4. Nie sadzimy w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, które mają takie same wymagania: będą sobie podbierać składniki odżywcze z gleby oraz walczyć o światło.
Co z czym, czyli dobre sąsiedztwo warzyw oraz co z daleka od czego, czyli złe sąsiedztwo warzyw
Co z czym, czyli dobre sąsiedztwo warzyw oraz co z daleka od czego, czyli złe sąsiedztwo warzyw
Przechodzimy do rzeczy. Poniżej grafika, którą przygotowałyśmy do naszego nowego e-booka „Poradnik miejskiego ogrodnika 2. Dla sięgających ogrodniczego nieba”. Jest to obszerny poradnik dla miejskich ogrodników, który pokaże Wam, jak krok po kroku zostać miejskim ogrodnikiem.
Na grafice znajdziecie najlepszych sąsiadów dla 4 najpopularniejszych warzyw z miejskich ogródków. Zauważcie, że oprócz sąsiadów-warzyw, mamy też tutaj sąsiadów-kwiaty. Same siejemy sporo kwiatów. Po pierwsze dodają ogródkowi kolorów, a po drugie pomagają naszym, warzywom! Aromatyczne kwiaty i zioła (nasturcja, aksamitka, nagietek), to wspaniali sąsiedzi, ponieważ ich sąsiedztwo chroni warzywa przed chorobami!