fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

 

Czym są ogródki działkowe?

Wiecie skąd się wzięły ogródki działkowe? Po co zaczęto je tworzyć? Pozwólcie, że przytoczymy Wam definicję z broszury “Historia ogrodów działkowych w Polsce”, W. Lubawego, rok wydania 1939.

Ogródki działkowe służą zapewnieniu mieszkańcom większych miast (nie dysponującym ziemią), kawałka ziemi, służącego do wypoczynku i jako miejsca, a którego zbiory służą wyłącznie do użytku danej rodziny. Czy więcej lub mniej ma znaczenia w tym wypadku strona gospodarcza lub wypoczynkowa, zależy jedynie od lokalnych warunków.

 

ogródki działkowe

 

Pierwsze ogródki działkowe w Europie powstały w Niemczech, w Lipsku w latach 80 XIX wieku. W Polsce natomiast pierwsze ogródki zaczęły powstawać pod koniec XIX wieku. Najpierw w Grudziądzu, Bydgoszczy, Poznaniu, a potem w kolejnych miastach zachodniej Polski. Ówczesne ogródki służyły bardziej spotkaniom towarzyskim aniżeli pozyskiwaniu jedzenia.

Dopiero podczas I Wojny Światowej ogrody zaczęły pełnić funkcję aprowizacyjną.

Po wojnie natomiast powstały ogrody czysto rekreacyjne, rozplanowane i dobrze zorganizowane. Nie trwało to długo, ponieważ w czasie II Wojny Światowej ogródki znowu albo używane były wyłącznie do produkcji żywności, albo niszczały.

Po II wojnie światowej część istniejących ogródków zaczęła się odbudowywać oraz zaczęły powstawać nowe.

W jakiś czas potem zaczęły się także tworzyć struktury centralizacyjne ogrodów działkowych (obecnie spora część ogrodów przynależy do Polskiego Związku Działkowców).

 

Czemu służą ogródki działkowe?

Polski Związek Działkowców w swoim statucie definiuje cele działania ogrodów w następujący sposób:

Cele ekologiczne:

  • przywracanie terenów zielonych społeczeństwu,
  • ochrona środowiska przyrodniczego i podnoszenie standardów  ekologicznych otoczenia,
  • ochrona składników przyrody i kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka.

Cele socjalne i zdrowotne:

  • poprawa warunków bytowych społeczności miejskiej poprzez zapewnienie  warunków do prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby,
  • zapewnianie terenów wypoczynkowych zarówno dla działkowców jak i mieszkańców miast poprzez ich otwieranie,
  • propagowanie zdrowego stylu życia.

Cele społeczne i edukacyjne:

  • tworzenie warunków do integracji społeczeństwa,
  • propagowanie idei ogrodnictwa w społeczeństwie,
  • prowadzenie działalności społecznej, wychowawczej w tym. m.in. współpraca ze szkołami, domami pomocy społecznej oraz innymi organizacjami społecznymi.

(na podstawie: Statut Polskiego Związku Działkowców uchwalony przez XII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 2 lipca 2015 roku)

Rodzinny ogród działkowy „Wisła” w Krakowie

W ubiegły weekend miałyśmy przyjemność gościć w jednym z krakowskich ROD “Wisła” pięknie położonym w Nowej Hucie, nad Wisłą, w okolicach ulicy Klasztornej. Jest to jeden z największych ogródków działkowych w Krakowie, liczy około 350 działek.

ogródki działkowe
 

Wyprawa do ROD Wisła okazała się doskonałym pomysłem. Tyle zieleni, kwiatów i roślin hodowlanych w jednym miejscu w Krakowie nie znajdziecie nigdzie! ROD Wisła jest ogrodem otwartym, każdy może do niego wejść i napawać się zielenią i bliskością natury.

ROD Wisła dobrze wypełnia statutowe cele ogrodów działkowych. Nam podobają się szczególnie wszystkie inicjatywy podejmowane przez nich w celu integrowania społeczności, ścisła współpraca z lokalnymi instytucjami (Domy Kultury, Muzea, lokalne przedsiębiorstwa) oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Dużo tu się dzieje i wiele z tych działań kierowanych jest do dzieci. Hodują one swoje rośliny w ogrodowej szklarni, biorą udział w konkursach (np na wyhodowaną w ogrodzie największą dynię) i mogą korzystać z placu zabaw stworzonego dla nich w ogrodzie. Zajrzyjcie sami na ich www oraz śledźcie profil na FB. Co chwila dzieje się tam coś ciekawego.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć, które zrobiłyśmy w ogrodzie. Wszystko tam teraz kwitnie i powoli zaczyna się już czas pierwszych zbiorów (nowalijki, poziomki, truskawki)!

ogródki działkowe

 

Niesamowite uczucie: wejście przez bramę tego ogrodu, jest jak wyjście z miasta i przejście do baśniowej krainy.

kwitnące róże
ogródki działkowe