Co zrobić, kiedy jest połowa zimy, święta już za nami, kolejne dopiero za kilka miesięcy, a najbliższą okazją do świętowania jest Blue Monday? Złapać trochę słońca i radości życia. Mnie się to udało, dzięki wyprawie na Gran Canarię. To w zasadzie jedyne terytorium w Europie, gdzie o tej porze roku założysz sandały i letnią sukienkę i poleżysz na plaży. O ile ktoś lubi leżeć na plaży. Ja nieszczególnie. Lubię natomiast zażywać słońca w ruchu, oglądać, podziwiać i próbować. No i oczywiście uwielbiam rośliny. Ten słoneczny urlop wykorzystałam -między innymi- na przyglądanie się temu, co rośnie na Gran Canarii.
Roślinność na Gran Canarii
Fantastyczny klimat wyspy sprawia, że rośnie na tam mnóstwo gatunków, które w Polsce podziwiamy tylko na parapetach lub w szklarniach. Wystarczy, że są regularnie podlewane, żeby wyrastały do rozmiarów niespotykanych w naszym klimacie. Podczas spacerów i wypraw po Gran Canarii natkniecie się na zamiokulkasy, filodendrony, paprocie, palmy, zielistki, sansewierie, krotony czy oszałamiającą bugenwillę. Nie są to gatunki endemiczne, ale wspaniale czują się na wyspie.
Nie jest jednak powiedziane, że wyspa czuje się świetnie z nimi wszystkimi. To dlatego powstał Kanaryjski Katalog Gatunków Chronionych (Catálogo Canario de Especies Protegidas), do którego wpisano ponad 500 gatunków roślin i zwierząt. Rząd tworzy specjalne programy ochrony roślin (i zwierząt) zagrożonych. Pamiętajcie, że mówimy o wyspie. W związku z ograniczoną powierzchnią, na jakiej rośliny mogą się rozprzestrzeniać, szczególnie ważne jest dbanie o lokalne ekosystemy. Rośliny inwazyjne mogą zagłuszyć inne okazy i być zagrożeniem dla pozostałych gatunków.
Jakie rośliny spotkacie na Gran Canarii?
Opuncja, po hiszpańsku nopal. Krzewów opuncji jest na wyspie bardzo dużo. Rosną na skalistych zboczach, przy drogach, w miejskich parkach oraz ogrodach. Ich jadalne owoce można kupić w marketach, a dżem jest produktem typowym na wyspie.
Agawa występuje tutaj w wielu odmianach i kolorach. Wielkie, często kilkumetrowe krzewy (w zasadzie prawie drzewa) są niemal wszędzie. Agawa pochodzi oryginalnie z Meksyku oraz południa Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej została przywieziona na Gran Canarię przez konkwistadorów powracających z “Nowego Świata”. Agawa jest tutaj jedną z roślin inwazyjnych. Rozrasta się tak agresywnie, że zagraża rodzimym gatunkom.
Palma daktylowa jest ciekawa, ponieważ jest rośliną dwupienną. Oznacza to, że na jednym okazie występują wyłącznie kwiaty żeńskie lub wyłącznie kwiaty męskie. U nas rośliną, która podobnie się rozmnaża, jest wierzba iwa. Palmę daktylową rozpoznacie bez trudu: albo po wielkich pomarańczowych owocostanach, albo po leżących pod drzewem daktylach. Owocostany przypominają siatki wypełnione po brzegi owocami (tak twierdzą moje dzieci).
Aloes – o tej roślinie pisałyśmy więcej przy okazji tekstu o Sycylii . Aloes i produkty na bazie aloesu (kremy, żele, toniki i całe mnóstwo innych), to produkty typowe dla tej wyspy.
Gran Canaria i jej owoce
Kiedy podróżuje się po wyspie, uwagę zwracają spore obszary osłonięte siatką. To hodowle bananów. Siatka chroni drzewa przed słońcem i wiatrem oraz zapobiega nadmiernemu parowaniu wody. Banany na Gran Canarii są małe, nieco bardziej pękate i o niebo smaczniejsze od tych, które znamy. Wiecie dlaczego nie jemy ich w Europie kontynentalnej? Ponieważ nie spełniają europejskich norm! Są zbyt małe!
Na wyspie możecie też spróbować smacznych lokalnych owoców mango, papai, wielkich awokado, czy fig. Istnieją tu również eksperymentalne hodowle innych owoców tropikalnych. Gran Canaria chce wykorzystać swój niezwykły klimat hodując je i eksportując do Europy. Na chwilę obecną największe nadzieje na sukces dają lichi, pitaya i karambola.
Kaktusy
No i na koniec kaktusy. Skaliste wzgórza i mnóstwo słońca to idealne miejsce dla kaktusów. Każda z 7 wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich ma dwa symbole: roślinę oraz zwierzę. Rośliną, która jest symbolem Gran Canarii jest kaktus Euphorbia canariensis (po hiszpańsku cardón). Oprócz niego można tu podziwiać wile innych gatunków kaktusów. Spora część miejskiej zieleni to właśnie kaktusowe zagajniki. Kaktusy także dorastają do rozmiarów drzew i można odpoczywać w ich cieniu. Są więc kaktusy wysokie i smukłe, niskie i pękate, z małymi kolcami, z dużymi kolcami, kwitnące na czerwono, na żółto, na biało.
Rząd Wysp Kanaryjskich dba o roślinność, zna jej wartość i chce ją chronić. Opracowane są specjalne programy ochrony zagrożonych gatunków. Powinniśmy brać przykład!