fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

W tym roku Palermo jest Europejską Stolicą Kultury. Wcale się temu nie dziwię, bo to miasto ma bardzo dużo do zaoferowania. Jego wielokulturowość, różnorodność i burzliwa historia niezmiennie przyciągają ludzi z całego świata. Jednym z bardzo ważnych wydarzeń, jakie ma miejsce w stolicy Sycylii, jest Manifesta 12, czyli nomadyczne biennale sztuki współczesnej organizowane co dwa lata w różnych miastach. To bardzo duże międzynarodowe wydarzenie artystyczne.

Ponieważ w centrum zainteresowania Manifesta 12, jest przyroda, a głównym hasłem Planetarny Ogród” nie mogło nas tam zabraknąć. Ciekawe jest to, że to biennale odbywa się w miejscach, które zazwyczaj nie są otwarte dla publiczności. To świetna okazja do zobaczenia starych willi, teatrów czy kościołów zamkniętych zazwyczaj dla zwiedzających.

manifesta

Ogród Botaniczny w Palermo

Na liście miejsc wystawienniczych znalazł się miejski Ogród Botaniczny w Palermo, którego wcześniej nie miałam okazji odwiedzić. Manifesta okazała się świetną wymówką i tym razem podczas pobytu na Sycylii zajrzeliśmy tam całą rodziną.

Na miejscu do obejrzenia jest kilka instalacji, między innymi Alberto Baraya: New Herbs from Palermo and Surroundings. A Sicilian Expedition (2018). To niesamowity projekt zielnika złożonego ze sztucznych roślin (sic!), które autorzy znaleźli w przestrzeń miejskiej. Rośliny te związane są z kulturowymi tradycjami i wierzeniami wyspy. Wystawa jest zlokalizowana w szklarni, która -według autora- jest miejscem spotkań kwiatowych i kulturowych. Ogród Botaniczny w Palermo jest piękny, ale, niestety, jest też wylęgarnią komarów, które niemal zjadły nas żywcem! Jeśli się tam wybieracie, przygotujcie się lepiej niż my, mądrzejsi o nasze doświadczenie 🙂

manifesta

manifesta

Palazzo Butera

Kolejna fantastyczna wystawa znajduje się w Palazzo Butera w historycznej dzielnicy Kalsa. Theatre of the Sun (2018), jest częścią większego projektu Fallen Fruit. Autorzy: David Burns i Austin Young prezentują tapetę, na której jest mapa owoców jadalnych w przestrzeni miejskiej Palermo. Podobnie jak kultura, owoce przemieszczają się po świecie wzdłuż szlaków ekspansji terytorialnej, handlu międzynarodowego i migracji. Nasiona -dosłownie- podróżują po całym świecie! Owoce to obiekt nie tylko przyrodniczy, ale także -coraz częściej- kulturowy, a czasem nawet polityczny.

manfiestaTe miejskie owoce stają się wspólnym zasobem. Ta specyficzna mapa “publicznych” owoców Palermo jest częścią Endless Orchard: globalnego projektu, który ma na celu odwzorowanie obecności jadalnych owoców w miastach na całym świecie. Ma on być współczesną refleksją na temat przestrzeni publicznych, które chronią lokalną historię, a równocześnie ciągle się zmieniają.Oprócz tego, Palazzo Butera ma fenomenalny taras widokowy, więc warto odwiedzić to miejsce.

manifesta

Oczywiście wspomniane powyżej wystawy to tylko niewielka część Manifesta 12. Żeby obejrzeć wszystko musicie zarezerwować sobie naprawdę sporo czasu, bo wystawy rozrzucone są po całym mieście! Wszelkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie www projektu. Instalacje są dostępne dla zwiedzających do 04 listopada tego roku, od wtorku do niedzieli.

Po raz kolejny odkryłam w Palermo nowe miejsca i po raz kolejny miasto pokazało mi się z innej strony. Podróże naprawdę kształcą, o czym nieustannie się przekonuję!