Słyszeliście kiedyś o eVolo? A o panach Lipińskim i Frankowskim? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury!
eVolo to magazyn architektoniczny, który co roku wiosną organizuje prestiżowy konkurs “Skyscraper Competition”. W 2017 do konkursu zgłoszono aż 444 projekty. Pierwsze miejsce zajął projekt dwóch polskich architektów: Pawła Lipińskiego i Mateusza Frankowskiego.
Mashambas Skyscraper
Projekt nosi nazwę Mashambas Skyscraper. Architekci przedstawili do konkursu futurystyczny projekt modułowego budynku. Ma on pełnić wiele funkcji, w tym centrum edukacyjnego, miejsca handlu oraz wsparcia dla społeczności rolniczych w Afryce Subsaharyjskiej. Dlaczego autorzy zainteresowali się tym rejonem świata? W ostatnich latach poziom ubóstwa na świecie znacząco spadł. Niestety, nie wszędzie. To właśnie w krajach Afryki Subsaharyjskiej wciąż żyje najwięcej ludzi cierpiących głód. Większość z nich to drobni rolnicy.
Zielona Rewolucja (The Green Revolution)
Zapoczątkowane w latach sześćdziesiątych ogólnoświatowe działania znane pod nazwą Zielona Rewolucja (The Green Revolution) miały przyczynić się do zmniejszenia głodu na świecie. Rzeczywiście, wprowadzenie wysokowydajnych ziaren, zwiększone nawadnianie, zmiany w gospodarce gruntami, zwiększenie dostępu do nawozów sztucznych i pestycydów przyniosły efekty w wielu częściach świata. Udało się zwiększyć plony rolnictwa niemal na całym świecie. W Afryce Subsaharyjskiej ten efekt nie został osiągnięty. Stało się tak ze względu na specyfikę tego regionu: złą infrastrukturę rolniczą, niesprzyjający klimat, słabe rządy oraz wojny domowe.
Polscy architekci chcą za sprawą swojego projektu zwrócić uwagę na ten problem i proponują konkretne rozwiązania. Szkolenia, nawozy oraz dobrej jakości nasiona pozwolą lokalnym rolnikom znacząco zwiększyć wydajność i osiągać większe zbiory. Kiedy to się uda, rolnicy oraz ich rodziny wydają z grupy najuboższych i zaczną produkować nadwyżki żywności dla swoich sąsiadów. Dobrze działające gospodarstwa rolne, to praca i jedzenie dla wielu osób.
Zielona Afryka dzięki Mushambas Skyscraper
Mashambas Skyscraper to ruchome centrum edukacyjne, które może powstać w najuboższych regionach kontynentu. Jego funkcją będą: edukacja, szkolenia z zakresu efektywnych technik rolniczych, dostęp do nawozów oraz nowoczesnych narzędzi rolniczych. Oprócz tego będzie to centrum handlowe, które umożliwi wymianę lub zakup zebranych plonów. Budynek ma być centrum lokalnych działań. Rolnictwo ma kwitnąć wewnątrz budynku i wokół niego, a wiedza w nim szerzona rozprzestrzeniać się we wszystkich kierunkach. W zależności od ilości uczestników projektu, struktura budynku może rosnąć. Kiedy lokalna społeczność jest rolniczo samowystarczalna, cały budynek można przemieścić w inne miejsce.
Autorzy projektu zaproponowali proste modułowe elementy, co ułatwia konstruowanie oraz demontaż i transport całego obiektu. Moduły umieszczane są jeden na drugim tworząc wieżowiec, a więc strukturę horyzontalną. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w najbliższym sąsiedztwie budynku mają powstawać lub już istnieją pola uprawne, więc sam budynek nie powinien zajmować zbyt wiele powierzchni.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wg szacunków do 2050 roku liczba mieszkańców ziemi wzrośnie do około 9 miliardów, projekt Polaków nabiera szczególnego znaczenia. W sytuacji niedoborów żywności na świecie może się okazać, że świat nie poradzi sobie bez pól uprawnych Afryki.
Gratulujemy Panom Lipińskiemu i Frankowskiemu wiedzy, wyobraźni, rozmachu oraz woli pomagania.