fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Wiecie, że kilka miesięcy temu (w październiku 2016 roku) w Paryżu weszła w życie uchwała, w myśl której każdy mieszkaniec może założyć miejski ogródek w dowolnej lokalizacji?!?

Po uzyskaniu zgody od władz paryżanie mogą zakładać miejskie ogródki na dachach, ścianach, w dzielnicowych przestrzeniach wspólnych, a nawet w skrawkach ziemi wokół drzew rosnących między chodnikami a jezdniami! Swoje pomidory, ogórki czy bakłażany mogą uprawiać w domach, biurach czy przy swoich kamienicach lub blokach.

Jak się robi Miejskie ogródki w Paryżu?

Anne Hidalgo, obecna mer Paryża, planuje, że do 2020 roku w obrębie miasta powstanie 100 hektarów zielonych powierzchni. Nie tylko horyzontalnych: będą to także ściany, fasady oraz dachy. Jedna trzecia z tej zielonej powierzchni to będą miejskie ogródki i ogrody.

Miejskie ogródki w Paryżu jako przykład działań aktywizujących społeczność.

źródło: https://www.lebonbon.fr/paris/societe/paris-plan-alimentation-durable-agriculture-urbaine/

Paryżanie, którzy zdecydują się ulepszyć swoje miasto i uczynić je bardziej przyjaznym powinni spełnić kilka wymogów. Miejskie ogródki mają być tworzone bez użycia toksycznych pestycydów. Muszą wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju środowiska, zapewniać bioróżnorodność flory (a co za tym idzie, także fauny) miasta, a ich wygląd musi przyczyniać się do wzrostu estetyki miasta. Zezwolenia na założenie oraz prowadzenie ogrodów są wydawane na trzy lata z możliwością przedłużenia pozwolenia na kolejne lata. Miasto wspiera miejskich ogrodników zestawami nasion oraz glebą, które będą stanowiły początek ogródków. Założenie jest takie, że mieszkańcy mają być kreatywni w doborze miejsc oraz formy ogrodów. W ten sposób ilość pomysłów jest o niebo większa, niż gdyby miasto narzuciło mieszkańcom umiejscowienie oraz wygląd ich grządek.

Im więcej głów,tym więcej pomysłów. Ktoś wymyślił na przykład w jaki sposób tanio i skutecznie zazielenić słupki przy jezdni angażując w to mieszkańców!

Miejskie ogródki w Paryżu jako przykład działań aktywizujących społeczność.

żródło: http://www.parislabel.com/potogreen/

A po co to wszystko?

Paryski ratusz dąży do podniesienia jakości życia mieszkańców oraz do wzmacniania relacji sąsiedzkich i budowania lokalnych społeczności. Oraz – oczywiście – do zwiększenia atrakcyjności miasta. Nie da się ukryć: zielone miasto to piękne miasto. Zielone miasto, to miasto przyjazne człowiekowi. Zielone miasto skutecznie może udawać, że nie jest ciasną, duszną i głośną pułapką, w której sami się zamknęliśmy.

My próbujemy zazieleniać nasze miasto, a Wy?

warzywniak na balkonie kurs online