fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Ogródek z dziećmi nie musi oznaczać dodatkowej pracy, kontrolowania, albo upominania. Zachęcanie dzieciaków do prac w ogrodzie (lub na balkonie) ma wiele zalet. Spędzamy razem czas i tworzymy coś, co nas uszczęśliwia. Jeśli dodatkowo zaopatrzycie się w fajne zestawy ogrodowe, to świetna zabawa gwarantowana! Dzisiaj nie jest to wielkie wyzwanie, bo na rynku znajduje się sporo takich zestawów. My wykorzystałyśmy ten z Flying Tiger, ale możecie też odwiedzić Ikea i wybrać coś ciekawego. Jak już będziecie mieli swoje kolorowe akcesoria ogrodowe, to działajcie!

 

Oto 10 powodów, dla których -według nas- warto zaplanować i dbać o ogródek z dziećmi.

 

1. Prace w ogrodzie uczą dzieci cierpliwości, To ważne dziś, kiedy wszyscy jesteśmy nastawieni na szybkie i łatwe efekty naszych działań. Natura rządzi się swoimi prawami!

2. Dzieciaki mogą obserwować i poznawać cały cykl życia rośliny od wysiewu nasionka wiosną, aż do jesieni, kiedy roślina obumiera. Takie życie w pigułce 🙂 

 

ogródek z dziećmi

 

3. W ogrodzie nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Czasem gąsienice zjedzą nam kalafiory, czasem pies sąsiada rozkopie pół grządki. Wtedy trzeba zmierzyć się z wyzwaniem i znaleźć rozwiązanie. Tego uczy praca w ogródku: rozwiązywania problemów, gdy się pojawią.

4. Świadomość pogody i pór roku. Niby oczywiste, bo już w pierwszej klasie dzieci uczą się o porach roku i obserwują pogodę, ale jednak obserwowanie upływu czasu w ogrodzie, jest niesamowitym doświadczeniem.

 

ogródek z dziećmi

 

5. Świadomość i akceptacja faktu, że natura ma swój rytm i swoje zasady. Nie zawsze nam się one podobają, ale musimy się im podporządkować. Czy uda nam się wyhodować drzewko pomarańczowe w ogródku? Nie bardzo, nasz klimat na to nie pozwala. Możemy więc na zimę przynieść drzewko do domu albo zamiast pomarańczy hodować poziomki.

6. Praca z roślinami uczy nas oraz dzieci szacunku do życia, oraz troski o żywe istoty.

7. Radość z dzielenia się! To niesamowita frajda, kiedy możesz zebraną z ogródka garścią poziomek podzielić się z kolegami z podwórka, albo poczęstować Dziadków. Mała rzecz, ale daje niezwykłą satysfakcję i moc sprawczą.

zestaw ogrodowy

 

8. Dzieci uczą się pracy w grupie. W dorosłym życiu współpracujemy z innymi ludźmi na wielu polach. Kiedy pracujemy w zespole, możemy zdziałać więcej. Nie zawsze jest łatwo, bo ile głów, tyle pomysłów, ale warto się tego uczyć i szukać kompromisów.

9. Ogród uczy też odpowiedzialności i systematyczności. Jeśli nie podlejesz roślin, uschną!

10. I wreszcie: dzieciaki mogą zobaczyć na własne oczy, skąd się biorą rzodkiewki, jak rośnie groszek, kiedy owocują truskawki. Tego nie nauczą się z książek, tego trzeba doświadczyć, żeby wejść w dorosłe życie z wiedzą, doświadczeniem i zrozumieniem dla świata, w którym żyjemy.

 

ogródek z dziećmi

 

Jesteśmy przekonane, że ucząc dzieci tego wszystkiego, pomagamy im być lepszymi i bardziej uważnymi na wyzwania dzisiejszego świata. Jeśli ktoś ma zmieniać go na lepsze, to właśnie One! To nasze maluchy będą kiedyś sadzić drzewa i ratować Ziemię przed zniszczeniem 🙂 Tacy z nich superbohaterowie!!!