fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Dziś przedstawiamy Wam Oxytree. Oxytree to drzewo tlenowe, które ma być odpowiedzią na nadmierną eksploatację lasów. Rocznie z powierzchni naszej planety znikają miliony drzew. A drzewa są nam niezbędne do życia! To dlatego rozpoczęto badania nad rośliną, która mogłaby w krótkim czasie przywrócić zachwianą równowagę w naturze.

Wymagania są duże, taka roślina musi bowiem:
– bardzo szybko rosnąć;
– znosić różne klimaty;
– dobrze rosnąć nawet w słabej glebie;
– produkować dużo tlenu;

Wg autorów tego projektu wszystkie wymagania spełnia Oxytree. Już w 6 lat po posadzeniu wysokość drzewa przekracza 15 metrów, a średnica pnia 30cm. Może rosnąć w różnych warunkach klimatycznych: przystosowuje się do temperatur od -25 °C do +45 °C. Nie wymaga także specjalnej gleby, a do wzrostu potrzebuje nie więcej niż 800 mm opadów rocznie. Najważniejsze jednak jest to, że do tak szybkiego wzrostu zużywa duże ilości dwutlenku węgla, a to oznacza, że wytwarza dużo tlenu. Wystarczy spojrzeć na jej gigantyczne liście!
Drzewo w ciągu kilku lat osiąga rozmiar, który umożliwia ścięcie go i wykorzystanie drewna (na opał, do produkcji mebli, łodzi, płyt). Niezwykłe jest to, że z pnia wyciętego drzewa wyrastają pędy, a z nich kolejne drzewo. Zobaczcie w poniższym filmie jakie są zalety Oxytree.

Drzewo tlenowe zostało stworzone przez ludzi. Powstało w laboratorium i jest skrzyżowaniem dwóch odmian paulowni. Łacińska nazwa Oxytree to Paulownia Clon in Vitro 112. Wygląda na to, że ludzie szukają rozwiązań dla problemów, które sami stworzyli. To, czy Oxytree okaże się dobrym rozwiązaniem, pokaże czas.

Jeśli intersuje cię zielone trendy to koniecznie odwiedź naszą stronę pod kategorią trendy.