fbpx
Zielone miasto

Oxytree czyli drzewo tlenowe

Drzewo tlenowe

Dziś przedstawiamy Wam Oxytree. Oxytree to drzewo tlenowe, które ma być odpowiedzią na nadmierną eksploatację lasów. Rocznie z powierzchni naszej planety znikają miliony drzew. A drzewa są nam niezbędne do życia! To dlatego rozpoczęto badania nad rośliną, która mogłaby w krótkim czasie przywrócić zachwianą równowagę w naturze.

Wymagania są duże, taka roślina musi bowiem:
– bardzo szybko rosnąć;
– znosić różne klimaty;
– dobrze rosnąć nawet w słabej glebie;
– produkować dużo tlenu;

Wg autorów tego projektu wszystkie wymagania spełnia Oxytree. Już w 6 lat po posadzeniu wysokość drzewa przekracza 15 metrów, a średnica pnia 30cm. Może rosnąć w różnych warunkach klimatycznych: przystosowuje się do temperatur od -25 °C do +45 °C. Nie wymaga także specjalnej gleby, a do wzrostu potrzebuje nie więcej niż 800 mm opadów rocznie. Najważniejsze jednak jest to, że do tak szybkiego wzrostu zużywa duże ilości dwutlenku węgla, a to oznacza, że wytwarza dużo tlenu. Wystarczy spojrzeć na jej gigantyczne liście!
Drzewo w ciągu kilku lat osiąga rozmiar, który umożliwia ścięcie go i wykorzystanie drewna (na opał, do produkcji mebli, łodzi, płyt). Niezwykłe jest to, że z pnia wyciętego drzewa wyrastają pędy, a z nich kolejne drzewo. Zobaczcie w poniższym filmie jakie są zalety Oxytree.

Drzewo tlenowe zostało stworzone przez ludzi. Powstało w laboratorium i jest skrzyżowaniem dwóch odmian paulowni. Łacińska nazwa Oxytree to Paulownia Clon in Vitro 112. Wygląda na to, że ludzie szukają rozwiązań dla problemów, które sami stworzyli. To, czy Oxytree okaże się dobrym rozwiązaniem, pokaże czas.

Jeśli intersuje cię zielone trendy to koniecznie odwiedź naszą stronę pod kategorią trendy.

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.

0 comments on “Oxytree czyli drzewo tlenowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *