fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Koniec roku to fajny czas na podsumowanie, więc dziś podsumowujemy rok 2019.
W tym roku Inspekty przyniosły nam mnóstwo radości, mamy nadzieję, że Wam także!
Podsumowanie robimy trochę dla siebie, bo lubimy wiedzieć, co udało nam się osiągnąć, ale także dla Was, żeby pokazać Wam, że się rozwijamy, a w 2020 roku zamierzamy zazieleniać Polskę na jeszcze większą skalę!

1. Wiosną napisałyśmy dla Was Miniporadnik miejskiego ogrodnika, który spodobał Wam się tak bardzo, że w maju światło dzienne ujrzał nasz drugi ebook Poradnik miejskiego ogrodnika. Jesteśmy niezwykle dumne z obydwu tych publikacji. Są merytoryczne, przejrzyste, ładne i ciekawie napisane (skromność nie jest może naszą największą zaletą). Napisałyśmy je, żeby zachęcać Polaków do uprawiania warzyw w miastach. Czy nam się udało? Opinie o poradnikach mówią same za siebie!

2. W naszym ogródku nastąpiły w tym roku spore zmiany. Mamy 3 duże grządki podniesione, które marzyły nam się już od dawna. Teraz nasze krakowskie podwórko jest jeszcze ładniejsze i cieszy oko i podniebienia!

3. A skoro już piszemy o tym, jak wygląda nasze podwórko, to możecie je obejrzeć w filmie, którym razem z magazynem Re:View zrealizowałyśmy w tym roku. Film jest krótki i opowiada o miejskim ogrodnictwie no i o nas. Najciekawsze jest to, że został doceniony nie tylko przez naszych czytelników, ale też przez jury IV Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych “17 celów”. Film Pamiętają o ogrodach zdobył tam pierwszą nagrodę, czyli Złotą Tarczę!

4. W 2019 roku zostałyśmy zaproszone do przeprowadzenia wielu warsztatów ogrodniczych. Okazało się, że świetnie się przy tym bawimy, chociaż uczestnicy bawią się jeszcze lepiej! Byłyśmy z naszymi ogrodniczymi warsztatami na Łódź Design Festiwal, na Warszawa w kwiatach i zieleni, w kilkunastu firmach. Za każdym razem zabawa była świetna i nowe grono ogrodników wyruszało na podbój Polskich balkonów, parapetów i podwórek.

warsztaty ekologiczne
fot. Aleksandra Pawłowska

5. Kasia w tym roku spełniła jedno ze swoich marzeń: zrobiła ogródek w szkole swoich córek. To jedna z krakowskich publicznych podstawówek z pięknym ogrodem. Od dłuższego czasu już Kasia powtarzała, że ten ogród aż się prosi o skrzynki z warzywami. No i dopięła swego!
Skrzyknęła innych rodziców i nie dokładając ani grosza ze szkolnej kasy, wspólnym wysiłkiem postawili podniesione grządki i uszczęśliwili gromadę dzieciaków. 

6. Tego lata sycylijska cukinia dała popis swoich możliwości i zaowocowała tak obficie, że konstrukcja zbudowana przez Toto złamała się i trzeba było ratować cukinie gotując z nich pyszności 🙂

7. Jednej z takich pyszności mogli spróbować nasi sąsiedzi, przyjaciele i znajomi, którzy wzięli udział w Dniu Sąsiada, który zorganizowałyśmy w naszej kamienicy. Wraz z jedną sąsiadek, Martą oraz naszymi dziećmi i kilkorgiem znajomych zrobiliśmy najcudowniejszą rzecz, jaką mogą zrobić sąsiedzi! Spędziliśmy razem wspaniałą wrześniową sobotę: pełną uśmiechów, ciepła i pysznego jedzenia w doborowym towarzystwie. A po zmroku miało miejsce nasze pierwsze, ale na pewno nie ostatnie kino ogródkowe!

8. Jesienią zaprosiłyśmy Was do wspólnego kiszenia kursem Miejskie kiszenie. O tym, że same kisimy, co się da i że uwielbiamy kiszonki, pisałyśmy już wielokrotnie. Wreszcie przyszedł czas, żeby się naszą wiedzą i doświadczeniem podzielić. A dziś już cała Polska kisi z nami 😛

9. Końcówka roku była intensywna, ale bardzo ekscytująca. Najpierw zmierzyłyśmy się z nie lada wyzwaniem: dwa publiczne wystąpienia przed szeroką publicznością. Długo się przygotowywałyśmy, ale zainspirowałyśmy sporo osób, które od wiosny zasilą szeregi miejskich ogrodników. Potem miała miejsce premiera książki, której pierwszy rozdział to historia Inspektów i nasze miejskie ogrodnictwo. Fajna pozycja na początek roku Żyj z pasją. 13 inspiracji, jak ciekawie spędzać czas wolny. Wyd. W.A.B.

10. W grudniu napisałyśmy wreszcie i Wam udostepniłyśmy do pobrania ziołową instrukcję, która już od dawna za nami „chodziła”. Jak tylko rozgryzłyśy zagadkę umierających po trzech tygodniach ziołach z supermarketu, wiedziałyśmy, że musimy się z Wami podzielić tą wiedzą. I oto jest: instrukcja Jak nie uśmiercać ziół z supermarketu. Bo to nieprawda, że nie masz ręki do ziół!

A co planujemy na 2020roku? Będą się działy świetne ogrodnicze rzeczy! Bądźcie z nami, już w styczniu zdradzimy Wam nasze plany!

Jak nie uśmiercać ziół z supermarketu instrukcja