fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Dziś kilka słów o zwycięzcy drugiego krakowskiego Smogathonu (czyli hackatonu o tematyce anty-smogowej): The City Tree od Green City Solutions.

The City Tree jest niezwykłym projektem, którego wdrożenie może się znacznie przyczynić do poprawy jakości powietrza w zanieczyszczonych miastach. Na pomoc przybywają nam -oczywiście- rośliny.

Ta konstrukcja jest połączeniem miejskiej ławki i zielonego ekranu i może stać w dowolnym miejscu miasta. Zajmuje niewiele przestrzeni (3m długości i 2,2m szerokości), co może być bezcenne w dużych i ciasnych metropoliach. Użyto tu wyjątkowych roślin: specjalnie dobranego gatunek mchu, który zamocowano na panelu o wysokości aż 4m. Mech pochłania pyły i zanieczyszczenia oczyszczając powietrze. Producent obliczył, że jedno urządzenie zastępuje ponad 250 drzew. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to funkcja “klimatyzacji”. City Tree, przez naturalny proces parowania wody z roślin, obniża temperaturę w swoim najbliższym otoczeniu (przydaje się w upalne dni w mieście).
Jest  także -dosłownie i w przenośni- zieloną wyspą w mieście i gościnnym domem dla owadów.
Urządzenie posiada czujnik zarządzający systemem nawadniającym (wykorzystuje do tego deszczówkę).

City Tree zainstalowano już 11 miastach, w tym w Oslo, Paryżu i Berlinie, a my czekamy na takie ekrany w Krakowie! Jeśli chcecie śledzić zielone trendy koniecznie zaglądajcie na naszą stronę.

Fotografia pochodzi z materiałów prasowych firmy Green City Solutions.