Czosnek wszyscy znamy, choć nie wszyscy lubimy. My z Domi go uwielbiamy i często używamy w kuchni. Potrzebujemy go w zasadzie cały rok, a nie tylko od jesieni do wiosny, kiedy trwa sezon przeziębień i gryp. Nasze dzieci nie są niestety takimi fanami tego warzywa jak my, więc nawet się ucieszyły, że z posadzonych w tym roku 10 ząbków czosnku, liście wypuściły tylko 3.
Człowiek uczy się na błędach, wiec zgłębiłyśmy dla Was temat czosnku. Uczcie się więc na naszych błędów i przeczytajcie, jak hodować czosnek, żeby go faktycznie wyhodować 🙂
Jak (i kiedy) sadzić czosnek
Z główki czosnku delikatnie zdejmij wierzchnie łuski i ostrożnie rozdziel poszczególne ząbki. Każdy ząbek wysadź spiczastą częścią do góry na głębokość ok. 3-5 cm w odległości ok. 15 cm. Wybierz zdrowe, nienaruszone ząbki. Te, które są gąbczaste lub zbyt długo leżały u Ciebie na kuchennym blacie nie są najlepszym materiałem do hodowli. Pamiętaj, że czosnek ze sklepu spożywczego jest często przygotowywany do sprzedaży tak, aby nie kiełkował, więc może nie rosnąć.
No i teraz najważniejsze: kiedy sadzić czosnek? Czosnek sadzimy jesienią! Nie popełnijcie naszego błędu i nie sadźcie go późną wiosną! Czosnek bez problemu zimuje w naszym klimacie i już bardzo wczesną wiosną wypuszcza pierwsze zielone listki. A posadzony już jesienią lub bardzo wczesną wiosną ma wystarczająco dużo czasu na uformowanie główek. Czosnek lubi żyzne gleby, które mają dużo wartości odżywczych. Widzieliście kiedyś czosnek świeżo wyjęty z ziemi? Ma dość mały system korzeniowy, więc wszystko, co potrzebne do wzrostu, chce mieć w zasięgu korzeni 🙂
Jak dbać o czosnek
Wiosną czosnek lubi być dobrze odżywiony, nakarm go więc dobrze kompostem (najlepiej organicznym). Latem nie przeszkadza mu sucha gleba, ale zanim przyjdzie lato, podlewaj, bo to czas wiązania się główek.
Czy można sadzić czosnek wiosną?
Oczywiście że tak, ale nie uformuje on dużej główki podzielonej na wiele ząbków. Będziesz miał natomiast do dyspozycji pyszną zieloną część rośliny. Liście mogą osiągać spore rozmiary i są bardzo aromatyczne, choć delikatniejsze w smaku niż ząbki czosnku.
Jak wygląda uprawa czosnku w doniczkach?
Użyj pojemnika, który ma co najmniej 30 cm głębokości. Główki urosną nieco mniejsze niż w gruncie, ale będziesz miał swój własny czosnek! Sposób hodowli jest taki sam, jak przy hodowli w gruncie.
Skąd wiesz, kiedy nadszedł czas zbiorów?
Poczekaj, aż liście zmienią kolor na żółty lub brązowy. Ostrożnie poluzuj glebę i wyjmij z niej całą roślinę. Nie wyrywaj siłowo, bo łodyga zostanie Ci w ręce, a główka w ziemi! Wyrwany czosnek trzeba porządnie wysuszyć. Idealnie by było wysuszyć go na słońcu, pod jakimś zadaszeniem (które będzie chroniło przed deszczem). Im mniej wilgoci w główkach, tym czosnek będzie się lepiej przechowywał. Acha! Nigdy nie przechowuj go w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Ciekawostka
Czosnek można rozmnażać także z cebulek powietrznych. To te małe kuleczki, które zawiązują się w kwiatostanie. Widzieliście je kiedyś? Wyhodowane z nich główki są mniejsze i nie są podzielone na ząbki. Ale są tak samo smaczne i zdrowe!
Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was, że uprawa czosnku nie jest trudna i warto spróbować!