fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

 

Mały ogródek to nie jest żaden problem! Znacie na pewno krzesła z palet, stoliki, łóżka z palet. Nasza propozycja to doniczka na zioła z palety, czyli -innymi słowy- własny, wertykalny ogródek ziołowy. Brzmi dobrze, prawda? Taka doniczka to świetne rozwiązanie do małych ogródków. Albo wtedy, gdy dysponujecie tylko kawałkiem ściany. A także wtedy, kiedy nie ma nawet ściany, ale jest siatka lub płot. Gotową doniczkę na zioła z palety mocujecie do siatki, obsadzacie wybranymi roślinami (my proponujemy zioła, ale mogą to być rośliny ozdobne) i mocujecie na płocie lub siatce. Będzie pięknie!
W naszej wersji doniczki z palety nie potrzebujesz dodatkowych desek, młotka ani gwoździ. Wystarczy taker, szywki i agrowłóknina.

Zachęciłyśmy Cię? Działamy?

Doniczka na zioła z palety, przygotuj: 

 1. paleta;
 2. taker (i zszywki pasujące do niego rozmiarem);
 3. agrowłóknina (lub worki po ziarnach kawy);
 4. ziemia;
 5. zioła;
 6. nożyczki;
 7. ręce do pracy;

Jak to zrobić:

 1. oczyść paletę, jeśli jest zakurzona;
 2. wytnij z agrowłókniny kawałki, które pasują do zagłębień w palecie: to one będą „kieszonkami”, w których zasadzisz zioła;
 3. przymocuj agrowłókninę za pomocą takera w zagłębieniach palety;
 4. wypełnij kieszonki ziemią;
 5. zasadź zioła;
 6. podlej obficie górne kieszonki: nadmiar wody spłynie na dolne kieszonki.

 

Proste, prawda?
Taka doniczka na zioła z palety może być oczywiście pomalowana (na przykład farbami akrylowymi). Jeśli unikasz agrowłókniny w ogródku, możesz zrobić kieszonki z worków po kawie. Najprawdopodobniej po sezonie trzeba je będzie wymienić (rozpadną się pod wpływem stałego kontaktu z ziemią oraz wodą). Kiedy podlewasz doniczkę na zioła w palecie, zaczynaj od podlewania górnej kieszonki: nadmiar wody spłynie w dół, na dolne „półki”.
Miłej zabawy!

 

poradnik miejskiego ogrodnika 3