fbpx
Ogród

Doniczka na zioła z palety: ogrodowe DIY

doniczka na zioła z palety

Mały ogródek to nie jest żaden problem! Znacie na pewno krzesła z palet, stoliki, łóżka z palet. A co powiecie na doniczkę na zioła z palety? Czyli -innymi słowy- własny, wertykalny ogródek ziołowy? Brzmi dobrze, prawda?
Taka doniczka to świetne rozwiązanie do małych ogródków. Albo wtedy, gdy dysponujecie tylko kawałkiem ściany. A także wtedy, kiedy nie ma nawet ściany, ale jest siatka lub płot. Gotową doniczkę na zioła z palety mocujecie do siatki, obsadzacie wybranymi roślinami (my proponujemy zioła, ale mogą to być rośliny ozdobne) i mocujecie na płocie lub siatce. Będzie pięknie!
W naszej wersji doniczki z palety nie potrzebujesz dodatkowych desek, młotka ani gwoździ. Wystarczy taker, szywki i agrowłóknina.

Zachęciłyśmy Cię? Działamy?

Potrzebne Ci będą:

 1. paleta;
 2. taker (i zszywki pasujące do niego rozmiarem);
 3. agrowłóknina (lub worki po ziarnach kawy);
 4. ziemia;
 5. zioła;
 6. nożyczki;
 7. ręce do pracy;

Jak to zrobić:

 1. oczyść paletę, jeśli jest zakurzona;
 2. wytnij z agrowłókniny kawałki, które pasują do zagłębień w palecie: to one będą „kieszonkami”, w których zasadzisz zioła;
 3. przymocuj agrowłókninę za pomocą takera w zagłębieniach palety;
 4. wypełnij kieszonki ziemią;
 5. zasadź zioła;
 6. podlej obficie górne kieszonki: nadmiar wody spłynie na dolne kieszonki.

Proste, prawda?
Doniczkę na zioła można oczywiście pomalować (na przykład farbami akrylowymi). Jeśli unikasz agrowłókniny w ogródku, możesz zrobić kieszonki z worków po kawie. Najprawdopodobniej po sezonie trzeba je będzie wymienić (rozpadną się pod wpływem stałego kontaktu z ziemią oraz wodą).
Kiedy podlewasz doniczkę na zioła w palecie, zaczynaj od podlewania górnej kieszonki: nadmiar wody spłynie w dół, na dolne „półki”.
Miłej zabawy!

Kasia i Dominika: pasjonatki roślin i zdrowego stylu życia. Sąsiadki, wielbicielki miejskich przyjemności oraz odpoczynku na łonie przyrody. Podróżujemy, podglądamy, uczymy się i zmieniamy nasze otoczenie. Postanowiłyśmy pokazać dzieciom (a przy okazji udowodnić sobie), że można wpływać na świat w którym żyjemy i zmieniać go na lepsze.

2 comments on “Doniczka na zioła z palety: ogrodowe DIY

 1. Czy te korytka nie beda za plytkie dla korzeni? Czy to zastosowanie jest tylko dla ziol?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *