fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Od jakiegoś czasu kupuję świeże zioła w wielkich ilościach. Dokładnie, to od momentu, kiedy natrafiłam na portal Jadłonomia, a potem przetestowałam wszystkie przepisy z książek Marty Dymek. Też tak macie?
Niestety, jeśli z jakiegoś powodu nie zużyję tych ziół w ciągu tygodniu, nadają się już tylko do wyrzucenia. Kupowanie ich jest dla mnie podwójnie frustrujące. Po pierwsze, zapakowane są w plastik, a my plastikowi mówimy stanowcze NIE. Po drugie, jak już pisałam, trzeba je szybko zużyć lub zamrozić porzucając marzenia o aromatycznym ziołowym ogródku na parapecie. Znalazłam jednak sposób na rozwiązanie tego problemu: inteligentny ogródek, czyli zestawy do domowej uprawa ziół (czy w ogóle roślin). W Polsce ten temat dopiero raczkuje. Jest tak, przede wszystkim, ze względu na dość wysokie ceny tych zestawów. Nie zmienia to jednak faktu, że podbijają one zachodni rynek i pewnie wkrótce także u nas będą coraz bardziej popularne.

 

Na czym polega wyjątkowość inteligentnego ogródka, czyli zastawów do uprawy domowej:

 

  1. Większość z nich opiera się na hydroponice (uprawy są więc czyste i przyjemne);
  2. Źródłem światła są żarówki LED, więc nie zależymy od słońca!
  3. Dzięki dedykowanym aplikacjom w smartfonie można zdalnie regulować poziomu wilgotności i światła w uprawie.

 

Jak piszą producenci, w optymalnych warunkach jesteśmy w stanie wyhodować wszystko: od bazylii po nasturcję i pomidora. Do zestawu musimy oczywiście dokupić nasiona. Jak już pisałam, nie wysiewamy ich do gleby, tylko na specjalne podłoże. Podłoże to jest wolne od pestycydów i GMO. Najbardziej popularne zioła do domowych upraw to: pietruszka, rozmaryn, bazylia, oregano i mięta. Uprawiać można także całe mnóstwo innych roślin, między innymi pomidory, paprykę, poziomki, truskawki czy jadalne kwiaty. Inteligentne ogródki są także mądrze zaprojektowane i zazwyczaj mieszczą się na kuchennym parapecie. Największą zaletą takich wynalazków, jest to, że możemy dzięki nim uprawiać warzywa (i nie tylko warzywa) w domu przez cały rok!

Zebrałam kilka przykładów takich zestawów znalezionych w internecie.

1. Veritable, produkt francuski, wysyłają produkty do Polski. Koszt podstawowego zestawu to 149 €.

 

inteligentny ogródek

 

2. Clic and Grow, zaprojektowany w USA, jest już dostępny na rynku polskim i ceny zaczynają się od 289 zł.

inteligentny ogródek
inteligentny ogródek

3. Ikea: te zestawy są najłatwiej dostępne i można je dowolnie kompletować. Cena pełnego zestawu wraz z nasionami i lampą to trochę ponad 265zł. Na stronie znajdziecie poszczególne elementy i możecie złożyć własny zestaw w zależności od potrzeb oraz budżetu.

inteligentny ogródek

 

4. Pantui, to inteligentny ogródek, który nas zachwycił swoim wyglądem. Nie zachwyca jednak jego cena: kosztuje 1140 zł. Ale sami przyznajcie, że jest cudny!

inteligentny ogórdek

A Wy? Mieliście okazję spróbować uprawy w takich urządzeniach? Jak się sprawdziły! Podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

*Wykorzystane w artykule zdjęcia pochodzą od producentów