fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

No dobra, zaczynamy wreszcie wysiewy!!!
Marzec to jest ukochany miesiąc ogrodników, bo wreszcie można zacząć siać! Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy w tym sezonie uda Wam się zorganizować mały ogródek w mieście, mimo że nie macie działki, to odpowiedź brzmi TAK. Warzywa w doniczkach można uprawiać na balonach, parapetach, małym miejkich ogródkach. Wybrałysmy dla Was rośliny, które będą rosły i zaowocują w pojemnikach nawet na balkonie lub sporym parapecie! To są takie mieszczuchy wśród roślin!
Pamiętajcie, że wcale nie musicie kupować designerskich betonowych doniczek, żeby założyć swój ogródek! Spróbujcie użyć skrzynek po owocach (już pisałyśmy jak to zrobić), różnego rodzaju pudełek i pojemników „z odzysku”: puszek, słoików, a nawet worków jutowych. Wychodzimy z założenia, że nieważne w czym, ważne co!

 

Które warzywa w doniczkach warto uprawiać na balkonie?

 

1. Poziomki i truskawki

Smaczne i łatwe w uprawie. Zaletą poziomek jest to, że owocują właściwie całe lato! Można je uprawiać zarówno w wiszącej, jak i w stojącej doniczce. Dodatkowy plus jest taki, że są to rośliny wieloletnie, więc nie musicie ich co roku wysiewać.

2. Papryka

Zachwyca mnogością odmian, kształtów, kolorów i smaków. Najbardziej lubimy w papryce to, że jest solidnym, mocnym krzewem, który daje nam sporo owoców. Bez większego wysiłku przygotujecie samodzielnie rozsady papryki, więc spróbujcie wyhodować krzaki różnych odmian.

3. Pomidory

Podobnie jak w przypadku papryki, możecie tutaj przebierać w odmianach. Podobnie też, z jednego krzewu otrzymacie sporo owoców. My najczęściej stawiamy na pomidorki koktajlowe, bo najbardziej smakują dzieciakom. Przy pomidorach jest trochę „zabawy”: podwiązywanie gałęzi, przycinanie. Ale nie martwcie się, wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku

4. Cukinia

Cukinia robi wrażenie niewiniątka, kiedy jest nasionkiem lub rozsadą, ale potem zaczyna szybko rosnąć. Będziecie dla niej potrzebować dużej doniczki (o średnicy ponad 40cm i głębokiej na ponad 40cm). Wiecie, że łodygi, na których pojawią się kwiaty i owoce, mogą mieć ponad metr długości? A liście kilkadziesiąt centymetrów średnicy! Cukinia rozrośnie się Wam w wielki krzew i w sezonie wyda kilka (a nawet kilkanaście) dorodnych owoców.

5. Zioła

Zioła są fajnym rozwiązaniem, jeśli obawiacie się, że to całe podcinanie i podwiązywanie zajmie Wam za dużo czasu. Bazylia, majeranek i tymianek, albo cebulka na szczypiorek z koperkiem? Kombinacji jest sporo, sami zresztą zobaczcie, co napisał dla nas o ziołach Łukasz Skop.

Jaki z tego wniosek? Brak ogrodu czy działki nie usprawiedliwia braku działania.

Przestań konsumować, zacznij hodować. Warzywa w doniczkach!