Miasto Wiedeń stawia na parki kieszonkowe, które stworzą mieszkańcy! Ułatwi im to miejska strona. Na platformie CityMaking najpierw wyszukasz odpowiednią działkę (dostępne przestrzenie są zaznaczone na zielono), potem zaprojektujesz ją tak, jak chcesz, a następnie przez internet złożysz projekt do akceptacji. Po zatwierdzeniu projektu, możesz go zrealizować w wybranej wcześniej lokalizacji. Zasady zakładania parków kieszonkowych w Wiedniu są opisane na stronie w zwięzły i jasny sposób.
Kto będzie dbał o założone w ten sposób parki kieszonkowe w Wiedniu?
O tym też pomyślano: inicjator parku, który przygotowuje projekt i go zgłasza, jest odpowiedzialny za jego utrzymanie. Sezon „parkowy” trwa od pierwszego marca do piętnastego listopada. W tym czasie założony park pozostaje pod opieką swojego pomysłodawcy. Maksymalny rozmiar parku to dwa miejsca parkingowe (10m długości). Mieszkańcy mogą tworzyć parki w pobliżu miejsca zamieszkania. Władze miasta chcą w ten sposób zachęcić obywateli do angażowania w zmienianie miasta na lepsze i bardziej przyjazne mieszkańcom.
Proste, prawda? Ile razy zastanawiałeś się co możesz zrobić, żeby Twoje miasto było bardziej „Twoje”? Dzięki takim inicjatywom jak ta w stolicy Austrii, oddolne działania mieszkańców będą jeszcze łatwiejsze i chętniej podejmowane.
Kolejny świetny pomysł, któremu bardzo kibicujemy! Parki kieszonkowe w Wiedniu to nie jedyne takie parki na świecie. Przykładów miast, w których możecie znaleźć parki kieszonkowe jest wiele. Mamy je także w Polsce, Kraków właśnie intensywnie pracuje nad zwiększeniem ich liczb w mieście. Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat parków kieszonkowych koniecznie przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.