Piątkowe popołudnie spędziłam w MOCAK-u. MOCAK to Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, mój absolutny faworyt wśród placówek kultury w mieście. Od samego początku jego istnienia na bieżąco staram się oglądać, co ciekawego mają do pokazania. Po niedawnej wizycie w Londyńskim Tate i fantastycznej wystawie Modiglianiego (następny w kolejce jest Picasso), z przyjemnością namacalnie doświadczyłam w MOCAKu jego „współczesności” i podążania za potrzebami naszych czasów.
Smog Free Project
Tym razem zainteresowało mnie spotkanie w ramach projektu Smog Free Project o nazwie Smog Free Project Pop Up Exhibition. Jego pomysłodawcą jest Daan Roosegaarde. Sam projekt składa się z 3 elementów: Smog Free Tower, Smog Free Ring oraz Smog Free Bicycle. W opisie projektu czytamy: SMOG FREE PROJECT to seria miejskich innowacji stworzonych przez Daana Roosegaarde’a, aby zmniejszyć zanieczyszczenie oraz zapewnić inspirujące doświadczenie czystej przyszłości. „Czysta przyszłość” brzmi dobrze, co? W dobie zanieczyszczeń powietrza, złej jakości jedzenia, ekspansji przemysłu farmaceutycznego i parafarmaceutycznego „czysta przyszłość” brzmi jak wspaniała obietnica.
W Krakowie w Parku Jordana stoi od kilku dni Smog Free Tower, natomiast w MOCAKu możecie zobaczyć Smog Free Ring.
Smog Free Ring
Jest to -nie mniej ni więcej- pierścionek zrobiony z zanieczyszczeń (skompresowanych drobinek smogu) zgromadzonych przez Smog Free Tower. Sam pierścionek jest absolutnie zachwycający. Kontrast między pięknem tego przedmiotu a pochodzeniem materiału, z którego został wykonany, wprawia widza w zakłopotanie. I chyba o to chodziło autorowi. Z jednej strony mamy tu ciekawe rozwiązanie recyclingowe, a z drugiej moralną dwuznaczność. Wystawę możecie obejrzeć do 15 kwietnia. Mieści się ona w głównym holu muzeum.

Smog Free Tower
Podczas piątkowego spotkania, Daan Roosegaarde przedstawił wiele swoich bardzo inspirujących projektów, które możecie zobaczyć na jego stronie. Zachęcam do zajrzenia, bo w temacie czystego powietrza dzieje się naprawdę dużo i -jak się okazuje- jest mnóstwo fantastycznych rozwiązań, które tylko czekają na wdrożenie. Po wprowadzeniu do tematu, przedstawiona została koncepcja Smog Free Tower. Ta instalacja to największy na świecie oczyszczacz powietrza. Wykorzystuje on technologię jonizacji i filtruje do 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Podczas tej pracy zużywa mniej prądu niż przeciętny bojler. Zanim projekt ruszył w świat, jego skuteczność potwierdzono badaniami na Eindhoven University of Technology. Przez ostatnie lata wieża podróżowała z Rotterdamu, przez Chiny do Krakowa. Czy powinniśmy być z tego dumni? Z jednej strony tak, bo to niezwykły artystyczny performance, z drugiej strony: zupełnie nie! Wybór Krakowa nie jest przecież przypadkowy. W dodatku zaraz po Chinach! Miasto jest zanieczyszczone, a świadomość tego problemu wciąż rośnie. I właśnie do tego wykorzystajmy Smog Free Tower! Zamierzeniem Roosegaarde’a jest zainspirowanie mieszkańców zanieczyszczonych rejonów, a także lokalnych władz i branży technologicznej (oraz clean-tech) do działania. Tylko my sami swoimi działaniami możemy poprawić jakość naszego życia w miastach!
Może znajdziecie chwilę, żeby zajrzeć do MOCAKu i obejrzeć pierścionek, a może podczas spaceru po parku Jordana Wasze spojrzenie zawiśnie na dłuższą chwilę na Smog Free Tower. Życzymy Wam, żeby ta chwila wyzwoliła w Was pokłady kreatywności i pomysłowości. Działajcie, dla naszej wspólnej, czystszej przyszłości! Działanie na małą skalę też się liczy, możecie przecież zacząć od własnego domu.
Obydwie fotografie użyte w artykule pochodzą materiałów prasowych Studia Roosegaarde.