fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Kraków wkracza do gry w zielone! Wiecie już, że mamy w mieście kilka ogrodów społecznych, ale kilka to za mało! „Krakowskie Ogrody Społeczne” to nazywa akcji, która właśnie ruszyła. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia ogrodów społecznych w Krakowie na gminnych działkach. Jednostka miejska odpowiedzialna za naszą zieleń, czyli Zarząd Zieleni Miejskiej, jest autorem i wykonawcą tego projektu.  

 

Jakie będą ogrody społeczne w Krakowie?

Zarząd Zieleni Miejskiej wskazuje trzy przykładowe możliwości: ogród warzywny, ogród rekreacyjny i ogród ozdobny. Ale tak naprawdę, większość ogrodów społecznych w Krakowie będzie połączeniem tych trzech typów. Każdy ogród będzie niepowtarzalny i dopasowany do potrzeb społeczności, dla której powstanie. Z założenia ogrody społeczne są dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Każdy może do takiego ogrodu wejść (w godzinach, kiedy ogród jest otwarty) i korzystać z jego uroków.
Nawet, jeśli ktoś w tym roku nie zdecyduje się na założenie własnego ogrodu, może przyglądać się jak robią to inni i przystąpić do działania za rok.

 

Ludzie

Tak, jak już pisałyśmy w artykule o ogrodach społecznych, najważniejsi są tutaj ludzie. W krakowskim projekcie mogą brać udział zespoły min. trzyosobowe. Wynika z to faktu, że dbanie o ogród to ciągła praca i integracja społeczności. A żeby to się udało, potrzeba grupy współpracujących osób. Każdy ogród społeczny w Krakowie będzie więc miał lidera (to on podpisuje umowę z Zarządem Zieleni Miejskiej) oraz członków zespołu.
To ludzie tworzą ogród i to dla nich ogrody społeczne są tworzone. ZZM proponuje także szkolenia rozwijające umiejętności pracy zespołowej oraz animowania społeczności. Do tego przecież mają nam służyć ogrody: do wspólnego spędzania czasu! Zarząd Zieleni Miejskiej proponuje na przykład, żeby w ogrodach organizować koncerty, kino plenerowe, zajęcia ruchowe, warsztaty o różnej tematyce. Ale tak naprawdę tylko kreatywność lokalnych społeczności będzie tutaj ograniczeniem.

 

Wsparcie dla ogrodów społecznych w Krakowie

Kiedy grupa odważnych śmiałków-prekursorów przejdzie już przez formalności (których nie ma dużo, a ZZM służy pomocą i radą) zaczyna się najfajniejsza zabawa. Początkujący ogrodnicy dostają wsparcie od miasta, żeby tworzenie ogrodu było łatwe. Na czym będzie ono polegało?
Po pierwsze będzie to wsparcie merytoryczne. Z jednej strony specjaliści doradzą jak zaprojektować ogród i dobrać rośliny, a z drugiej strony twórcy ogrodów dostaną możliwość poszerzenia swojej ogrodniczej wiedzy podczas cyklu szkoleń w ramach „Szkoły ogrodników miejskich”. Ogrody i ich twórcy oraz użytkownicy otrzymają także wsparcie materialne i będą to na przykład podniesione rabaty, narzędzia do uprawy roślin, stoły czy rośliny (sadzonki, nasiona). Tutaj także wszystko będzie zależało od potrzeb konkretnego ogrodu oraz projektu, który będzie wcielany w życie. Całkiem niezłe wsparcie, prawda?

Cieszymy się, że możemy śledzić tę akcję od samego początku i relacjonować Wam na bieżąco, jak zmienia się miasto, w którym mieszkańcy zaczynają działać. Zachęcamy również do podglądania co robią inne miasta np. Warszawa.