fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Kraków wkracza do gry w zielone! Wiecie już, że mamy w mieście kilka ogrodów społecznych, ale kilka to za mało! „Krakowskie Ogrody Społeczne” to nazywa akcji, która właśnie ruszyła! Jej celem jest zachęcenie mieszkańców do tworzenia ogrodów społecznych (społecznościowych) na gminnych działkach. Jednostka miejska odpowiedzialna za naszą zieleń, czyli Zarząd Zieleni Miejskiej, jest autorem i wykonawcą tego projektu.  

Jakie ogrody społeczne powstaną w Krakowie?

Zarząd Zieleni Miejskiej wskazuje trzy przykładowe możliwości: ogród warzywny, ogród rekreacyjny i ogród ozdobny. Ale tak naprawdę, większość ogrodów społecznych w Krakowie będzie połączeniem tych trzech typów. Każdy ogród będzie niepowtarzalny i dopasowany do potrzeb społeczności, dla której powstanie. Z założenia ogrody społeczne są dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Każdy może do takiego ogrodu wejść (w godzinach, kiedy ogród jest otwarty) i korzystać z jego uroków.
Nawet, jeśli ktoś w tym roku nie zdecyduje się na założenie własnego ogrodu, może przyglądać się jak robią to inni i przystąpić do działania za rok.

Ludzie

Tak, jak już pisałyśmy w artykule o ogrodach społecznych, najważniejsi są tutaj ludzie. W krakowskim projekcie mogą brać udział zespoły min. trzyosobowe. Wynika z to faktu, że dbanie o ogród to ciągła praca i integracja społeczności. A żeby to się udało, potrzeba grupy współpracujących osób. Każdy ogród społeczny w Krakowie będzie więc miał lidera (to on podpisuje umowę z Zarządem Zieleni Miejskiej) oraz członków zespołu.
To ludzie tworzą ogród i to dla nich ogrody społeczne są tworzone. ZZM proponuje także szkolenia rozwijające umiejętności pracy zespołowej oraz animowania społeczności. Do tego przecież mają nam służyć ogrody: do wspólnego spędzania czasu! Zarząd Zieleni Miejskiej proponuje na przykład, żeby w ogrodach organizować koncerty, kino plenerowe, zajęcia ruchowe, warsztaty o różnej tematyce. Ale tak naprawdę tylko kreatywność lokalnych społeczności będzie tutaj ograniczeniem.

miejskie ogrody spoleczne w Krakowie

Wsparcie dla ogrodów społecznych w Krakowie

Kiedy grupa odważnych śmiałków-prekursorów przejdzie już przez formalności (których nie ma dużo, a ZZM służy pomocą i radą) zaczyna się najfajniejsza zabawa. Początkujący ogrodnicy dostają wsparcie od miasta, żeby tworzenie ogrodu było łatwe. Na czym będzie ono polegało?
Po pierwsze będzie to wsparcie merytoryczne. Z jednej strony specjaliści doradzą jak zaprojektować ogród i dobrać rośliny, a z drugiej strony twórcy ogrodów dostaną możliwość poszerzenia swojej ogrodniczej wiedzy podczas cyklu szkoleń w ramach „Szkoły ogrodników miejskich”. Ogrody i ich twórcy oraz użytkownicy otrzymają także wsparcie materialne i będą to na przykład podniesione rabaty, narzędzia do uprawy roślin, stoły czy rośliny (sadzonki, nasiona). Tutaj także wszystko będzie zależało od potrzeb konkretnego ogrodu oraz projektu, który będzie wcielany w życie. Całkiem niezłe wsparcie, prawda?

Cieszymy się, że możemy śledzić tę akcję od samego początku i relacjonować Wam na bieżąco, jak zmienia się miasto, w którym mieszkańcy zaczynają działać. Zachęcamy również do podglądania co robią inne miasta np. Warszawa.