W ostatnim czasie dużo pytacie o nasz najnowszy e-book Poradnik miejskiego ogrodnika. Bardzo nas to cieszy, bo to znak, interesuje Was uprawa warzyw na balkonie! Poradnik miejskiego ogrodnika powstał na podstawie Waszych pytań i chcemy, żeby nasza społeczność miejskich ogrodników, którzy zmieniają Świat, rozwijała się dzięki Wam!
W dzisiejszym artykule odpowiemy na część tych pytań. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy kupić Poradnik, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!
W jaki sposób mogę zmienić świat z tym poradnikiem?
Dzięki Poradnikowi zrobisz jeden mały krok, który wpłynie na Twoje najbliższe otoczenie, na Ciebie, na Twoje miasto. Każda roślina, która wyrośnie w mieście, wpływa na jakość powietrza, termoregulacje i na nasze samopoczucie. Kasia Wągrowska we wstępie do swojej książki Życie zero waste pisze: „Trzepot skrzydeł motyla wywołuje burzę, a moje – i być może wkrótce także twoje – działania mogą zmienić świat, w którym żyjemy. To JEST realne, bo już się dzieje”.
Gosia już przeczytała poradnik i pisze tak:
„Przejrzałam Poradnik i już piszę, co myślę, ale najpierw musicie wiedzieć, że nie czytałam jeszcze innych publikacji tego typu (jestem początkującym miejskim rolnikiem :), więc nie mam porównania. Myślę jednak, że bardzo dobrze trafiłam. Bardzo mnie zainspirowało to, że też jesteście z Krakowa, bo to znaczy, że tutaj też się da 🙂
Forma „Poradnika” jest dla mnie bardzo przystępna, jest w nim wszystko, co trzeba wiedzieć na start. Nie doszukałam się niejasnych rad, co dość często razi mnie w internetowych artykułach. Bardzo na plus również nacisk na to, żeby wykorzystywać to, co mamy w domu. Myślę, że takie eko-podejscie powinno być ściśle związane z miejskim ogrodnictwem. Ucieszyło mnie też, że wspominacie tyle o dzieciach. Sama oczekuję właśnie pierwszego dziecka i chociaż wiem, że to jeszcze trochę czasu, to nie mogę się doczekać, aż będziemy się razem bawić w ogród 🙂
Jedyny minus – wolałabym książkę w tradycyjnej formie, chociaż wiem że to mniej ekologiczne, o wiele trudniej znaleźć wydawcę i stwarza to całe morze problemów. Ale kibicuje Wam i mam nadzieję, że w przyszłości uda się Poradnik w wersji fizycznej 🙂
Co konkretnie wyniesiesz z tego poradnika?
- Dowiesz się, gdzie w mieście można uprawiać warzywa i dlaczego warto to robić;
- Nauczysz się robić własne rozsady;
- Zobaczysz, że uprawa warzyw na balkonie nie jest trudna;
- Poznasz wymagania 8 najlepszych roślin do miejskich ogródków;
- Znajdziesz inspirację do działań less waste (tak! miejskie ogródki są polem do popisu do bycia bardzo less waste!)
- Stworzysz własny ogródek warzywny w mieście.
Janusz też już przeczytał:
„Przejrzałem Wasz ebook i mi się podoba. Fajne są pokazane plusy i minusy różnych form ogrodnictwa i to, że zwracacie uwagę na ekologię. Przy temacie ziemi ogrodowej, myślę, że warto byłoby dodać też informację, skąd pochodzi taka ziemia w workach sprzedawana w marketach i sklepach ogrodniczych, bo w 99% jest to torf pozyskiwany z niewielkim poszanowaniem dla środowiska. W tym roku nie wiem, czy mi się uda coś warzywnego na balkonie, bo akurat wczoraj wysiałem rośliny miododajne i liczę, że coś mi jednak wyrośnie i przyciągnie owady. Mam też mały balkon i mało doniczek, więc to też mnie trochę ogranicza. Ale za to w zeszłym roku wyrósł mi własny groszek cukrowy z nasion (wprawdzie chyba tylko z 6 strąków, ale ja i dzieciaki mogliśmy przynajmniej spróbować;). Gratuluję bardzo przydatnego ebooka!”
Ile stron ma ebook?
Poradnik miejskiego ogrodnika to 74 strony konkretnej wiedzy podzielonej na przejrzyste i logiczne rozdziały. W tym 3 plansze do wydrukowania!
Jakie warzywa opisujecie?
W e-booku znajdziesz szczegółowe instrukcje jak uprawiać: ogórki, dynię i cukinię, sałatę, oczywiście pomidory i poziomki (coś, co miejscy ogrodnicy lubią najbardziej), szczypiorek, paprykę i bazylię. Słowem: sałatkę zrobisz sobie wyśmienitą!
Acha! Jeszcze opinia Magdy:
Jak ktoś mieszka w mieście i codziennie biega do warzywniaka po szczypiorek do jajecznicy, to po przeczytaniu na pewno przekona się, że na balkonie też można zdziałać cuda. Siejcie, sadźcie i zbierajcie! Satysfakcja gwarantowana 💚 Bardzo polecam.
Fajne są te grafiki warzyw i kwiatów w e-booku, skąd je macie? gdzie można je znaleźć?
Ha! Nie znajdziecie ich nigdzie indziej! Zostały stworzone specjalnie dla nas przez artystkę Marina Stecca! Wiemy, że ilustracje są świetne (taki był w końcu nasz zamysł!), więc w naszym sklepie będą się pojawiać inne fajne produkty z jej grafikami.
Ile kosztuje założenie ogródka w mieście i czemu tak drogo?
Naszym zamysłem jest promowanie idei ogródka zero waste. Wykorzystujemy to, co znajdziemy w swoich kuchniach, podczas spacerów albo w piwnicy. Jasne, ziemię trzeba będzie kupić, ale koszty założenia ogródka wcale nie są wysokie. Kwestia pieniędzy jest z jedną wymówek, które czasem słyszymy zaraz po „ja nie mogę założyć ogródka w mieście, bo…” Obalamy tą i inne wymówki w tym artykule. A o tym, jak wykorzystać zasady permakultury, żeby nie podnosić kosztów i nie urobić się po łokcie, napisałyśmy tutaj.
Masz jeszcze jakieś pytania odnośnie poradnika? Napisz do nas!