fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Zjawia się czasem we wrześniu, czasem w październiku, a czasem nawet na początku listopada. Złota polska jesień. Czerwona, pomarańczowa, żółta i szeleszcząca pod stopami. Brniesz przez chodniki lub alejki usłane liśćmi i nie możesz sobie odmówić poszurania trochę nogami, żeby posłuchać jak liście szeleszczą unoszone do góry. Dziś opowiadamy jakie jesienne zabawy dla dzieci lubimy najbardziej. 

Jesienne zabawy dla dzieci

Dary jesieni

Po pierwsze, co roku zbieramy z chłopcami kasztany. Zawsze smuci mnie, gdy odkrywam potem schowane w kieszeni kurtki zeschnięte okazy. Ale kiedy widzę je leżące na Plantach i błyszczące zachęcająco, nie mogę się oprzeć, żeby ich nie podnieść. Jakie jesienne zabawy dla dzieci znacie z użyciem kasztanów? My przerabiamy je na kasztanowe stworki i zwierzaki. Oraz statki kosmiczne, piłkarzy, roboty i inne takie. 

Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

Z żołędziami zawsze jest trudniej: są produktem tyleż pożądanym, ile trudnym do zdobycia. Tak jest co roku, niestety. Stałe miejsca zbierania żołędzi (nie zdradzam gdzie, bo nie ma ich za dużo w Podgórzu) świecą pustkami. Dzieci przepadają za żołędziami. Czasem zbierają nawet same “czapeczki”. Są takie plastyczne! 

Od kilku lat już zbieramy także liście. Lubimy te zasuszone na zimę kolory jesieni. No i tutaj znów jest mnóstwo pomysłów na jesienne zabawy dla dziećmi (dla dorosłych zresztą też :-))

Jesienne zabawy dla dzieci

Rozkładamy najpierw część liści pomiędzy gazetami i układamy na nich ciężkie tomy encyklopedii oraz książek historycznych i atlasów. Z tych powstaną zielniki, obrazki, lampiony, witraże. Część świeżych, miękkich jeszcze liści używamy do robienia kwiatów. To dość trudne, ale uczy dzieciaki dokładności i cierpliowści.Dary jesieni, warsztaty dla dzieci

Najwięcej mamy zawsze liści klonowych: od zielonych, poprzez kanarkowożółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, aż po brązowe.

Jesienne zabawy dla dzieci

Lubimy czerwone owoce berberysu i jagody głogu (można ich używać do robienia korali lub naklejać na kartki robiąc kolorowe prace). Zresztą: dajcie je dzieciom, a już one coś wymyślą!

Plony jesieni, warsztaty dla dzieci

Plony jesieni, warsztaty dla dzieci

Jeśli rozejrzycie się teraz wokół siebie i spojrzycie pod nogi, zauważycie tam feerię barw.
Podczas dzisiejszego spaceru w parku chłopcy znaleźli nawet … białe liście. Dopytywali co to takiego, bo nigdy wcześniej nie zwrócili na nie uwagi.

Jesienne zabawy dla dzieci

Jesienne zabawy dla dzieci

Od kiedy powstały Inspekty.pl nasze obcowanie z przyrodą stało się bardziej świadome. Dzieje się tak tym bardziej, że widzimy jak nasze dzieci reagują na to co robimy. W zupełnie naturalny sposób dołączają do nas i chcą działać razem z nami. To dlatego wymyślamy dla nich jesienne zabawy z wykorzystaniem tego, co sami znajdą podczas spacerów.

Organizujemy także warsztaty dla dzieci własnych i nie tylko 🙂
Na każdych warsztatach dzieci uczą się czegoś nowego, dowiadują się czegoś, co je zaskakuje i nabywają nowych umiejętności! Zrealizowałyśmy już kilka edycji warsztatów, możecie o nich poczytać tutaj: warsztaty dla dzieci – hotele dla owadów,
  wiosenne warsztaty dla dzieci.
Jesienne warsztaty też się odbyły: Zielnik – warsztaty dla dzieci 
 Stworzyliśmy zielniki z dziećmi. Wystarczyły zasuszone rośliny, dużo liści, kilka pomysłów i trochę inspiracji. Plakat, warsztaty dla dzieci

Koniczynę z plakatu zsuszyliśmy własnoręcznie!