fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

Zjawia się czasem we wrześniu, czasem w październiku, a czasem nawet na początku listopada. Złota polska jesień. Czerwona, pomarańczowa, żółta i szeleszcząca pod stopami. Brniesz przez chodniki lub alejki usłane liśćmi i nie możesz sobie odmówić poszurania trochę nogami, żeby posłuchać jak liście szeleszczą unoszone do góry. Dziś opowiadamy jakie jesienne zabawy dla dzieci lubimy najbardziej. 

 

 

jesienne zabawy dla dzieci

 

Z żołędziami zawsze jest trudniej: są produktem tyleż pożądanym, ile trudnym do zdobycia. Tak jest co roku, niestety. Stałe miejsca zbierania żołędzi (nie zdradzam gdzie, bo nie ma ich za dużo w Podgórzu) świecą pustkami. Dzieci przepadają za żołędziami. Czasem zbierają nawet same “czapeczki”. Są takie plastyczne! 

Od kilku lat już zbieramy także liście. Lubimy te zasuszone na zimę kolory jesieni. No i tutaj znów jest mnóstwo pomysłów na jesienne zabawy dla dziećmi (dla dorosłych zresztą też :-))

 

jesienne zabawy dla dzieci

 

Rozkładamy najpierw część liści pomiędzy gazetami i układamy na nich ciężkie tomy encyklopedii oraz książek historycznych i atlasów. Z tych powstaną zielniki, obrazki, lampiony, witraże. Część świeżych, miękkich jeszcze liści używamy do robienia kwiatów. To dość trudne, ale uczy dzieciaki dokładności i cierpliwości.

 

liscie, jesien, czwerwone, klon, diy

 

Najwięcej mamy zawsze liści klonowych: od zielonych, poprzez kanarkowożółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, aż po brązowe.

 

jesienne zabawy dzieci

Lubimy czerwone owoce berberysu i jagody głogu (można ich używać do robienia korali lub naklejać na kartki robiąc kolorowe prace). Zresztą: dajcie je dzieciom, a już one coś wymyślą!

 

Jeśli rozejrzycie się teraz wokół siebie i spojrzycie pod nogi, zauważycie tam feerię barw.
Podczas dzisiejszego spaceru w parku chłopcy znaleźli nawet … białe liście. Dopytywali co to takiego, bo nigdy wcześniej nie zwrócili na nie uwagi.

lisc, spacer, park, jesien, jesienny

 

Jesienne zabawy dla dzieci

Od kiedy powstały Inspekty.pl nasze obcowanie z przyrodą stało się bardziej świadome. Dzieje się tak tym bardziej, że widzimy jak nasze dzieci reagują na to co robimy. W zupełnie naturalny sposób dołączają do nas i chcą działać razem z nami. To dlatego wymyślamy dla nich jesienne zabawy z wykorzystaniem tego, co sami znajdą podczas spacerów.

Organizujemy także warsztaty dla dzieci własnych i nie tylko 🙂
Na każdych warsztatach dzieci uczą się czegoś nowego, dowiadują się czegoś, co je zaskakuje i nabywają nowych umiejętności! Zrealizowałyśmy już kilka edycji warsztatów, możecie o nich poczytać tutaj: warsztaty dla dzieci – hotele dla owadów,
  wiosenne warsztaty dla dzieci.
Jesienne warsztaty też się odbyły: Zielnik – warsztaty dla dzieci 
Stworzyliśmy zielniki z dziećmi. Wystarczyły zasuszone rośliny, dużo liści, kilka pomysłów i trochę inspiracji.