fbpx

PIERWSZY W POLSCE PORTAL O MIEJSKIM OGRODNICTWIE

W ostatnią niedzielę z wielką przyjemnością zrealizowałyśmy dla Was pierwsze warsztaty roślinne. Podczas warsztatów podjęliśmy próbę stworzenia seed balls. Dla niewtajemniczonych: zapraszamy do lektury naszego posta o nasiennych kulach. W tworzeniu seed balls najbardziej pomagały nam dzieci. Dzielnie mieszały ziemię z gliną i dosypywały nasionka.

Kiedy nasze kule zostawiliśmy do wyschnięcia, zabraliśmy się do wyrobu własnych doniczek. Pomysłów było co niemiara. Największą popularnością cieszyły się doniczki wiszące, zrobione z plastikowych butelek po wodzie. Jeśli tylko macie nadmiar takich w domu, powinniście sami spróbować!

Będziecie do tego potrzebować:
 • butelkę plastikową;
 • sznurek;
 • nożyczki;
 • farbę do pomalowania doniczki: my użyłyśmy farby w sprayu (uwaga: używajcie jej wyłącznie na zewnątrz, nie w zamkniętych pomieszczeniach, ze względu na jej nieprzyjemny zapach);

Doniczki recyklingowe z butelek plastikowych, warsztaty roślinne i recyklingowe

W stworzeniu naszych pięknych doniczek pomogła nam też technika decoupage. Jak zapewne wiecie, można ją wykonać właściwie na każdym materiale. Świetnie sprawdzi się na ceramice, drewnie czy szkle. My posługiwaliśmy się nią ozdabiając zebrane przez nas metalowe puszki po ciecierzycy oraz kubki po kawie.

Doniczki recyklingowe, technika decoupage

Na koniec warsztatów roślinnych zrobiliśmy doniczki ze skrzynek po owocach. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które możemy wykorzystać do hodowli roślin np. na naszych balkonach.

Do stworzenia takich doniczek potrzebujemy:
 • drewnianą skrzynkę po  owocach (zapytajcie w warzywniaku: niewykluczone, że Wasz lokalny Pan Warzywko sprzeda Wam jedną za kilka złotych!)
 • folię lub agrowłókninę,
 • zszywki i taker,
 • do wykończenia: bejcę i olej do drewna, lakier lub farby akrylowe.

Wnętrze skrzyni wyłóżcie folią ogrodniczą (jest bardzo trwała). Folię umocujcie za pomocą takera (jeśli nie macie takera, spróbujcie z pinezkami lub gwoździkami z dużymi główkami). 

Et voila!

Skrzynie na warzywa, warsztaty roślinne i recyklingu

warsztaty roślinne i recyklingu

Skrzynki możecie dowolnie ozdobić i pomalować.

Zanim wybierzecie formę wykończenia, rozważcie, w jakim miejscu będzie stała skrzynia. Jeśli będzie stała w ogrodzie, nieustannie narażona na działanie warunków atmosferycznych (deszcz, słońce) najbezpieczniej będzie wykończyć ją olejem do drewna. Ten preparat wnika w głąb drewna impregnując je. Przed olejowaniem można wybarwić drewno bejcą w dowolnym odcieniu.

Jeśli skrzynia będzie stała na balkonie, częściowo osłonięta od deszczu i słońca, zaszalejcie z kolorowymi akrylami lub zróbcie jakiś fajny decoupage a całość wykończcie lakierem do drewna (jest ich wiele rodzajów: połysk, mat, półmat).

Na zakończenie naszych warsztatów każdy z uczestników zabrał taką własnoręcznie wykonaną skrzynkę wraz z naszymi rozsadami do domu. Nasz pomidory, ogórki, kalafiory, papryki i dynie znalazły nowe domy!

Czekamy z niecierpliwością jak roślinki się zadomowią na Waszych balkonach i w przydomowych ogródkach.

warsztaty roślinne i recyklingu

Na koniec, wielkie podziękowania:

Dla Was, uczestników tego spotkania: spisaliście się na medal.
Estimote za użyczenie nam wspaniałego ogródka.
Chilli Coffee za kubeczki.

Doniczka w kubku po kawie, warsztaty roślinne i recyklingu

Poniżej nasze inne DIY do wykorzystania w Waszych miejskich ogródkach.

 1. Bomby nasienne
 2. Skrzynia na warzywa
 3. Hotele dla owadów